آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

نصب و راه‌اندازی سرور RDS (درس هفتم)

نصب و راه‌اندازی سرور RDS
تا اینجا سه سرور را با هم نصب و راه‌اندازی کردیم:
1-    VCenter Server
2-    Horizon Connection
3-    Horizon Composer
حالا برای قدم اول می‌خواهیم سرویس Remote Desktop را بر روی ویندوز سرور 2019 نصب و راه‌اندازی کنیم و بعد از طریق آن دسکتاپ مجازی و نرم‌افزار مجازی را برای کاربران به اشتراک بگذاریم.
برای نصب ماشین مجازی RDS از سرور ESXi-02 استفاده می‌کنیم تا این سرور از سرور ESXi-01 که ماشین‌های Horizon روی آن هستند جدا باشد.
وارد vCenter شوید و بر روی سرور ESXi-02 که با آدرس 192.168.5.17 مشخص شده است کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Virtual Machine را انتخاب کنید.


در این صفحه گزینه‌ی اول را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.در این صفحه نام RDS یا هر نام دیگری به‌ دلخواه خود وارد و Datacenter خود را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.در این صفحه باید سرور ESXi-02 را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.در این قسمت باید Datastore را انتخاب کنید که فضای کافی برای ایجاد ماشین داشته باشد.

در این صفحه باید آخرین نسخه ESXi را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

در صفحه زیر باید ویندوز سرور 2019 را انتخاب کنید و اگر تیک گزینه‌ی زیری آن را فعال کنید Secure Boot برای ماشین مجازی فعال خواهد شد که در این مبحث نیازی به این کار نیست چون در هنگام کار با خطا مواجه خواهید شد.


در قسمت زیر هم می‌توانید مقدار سخت‌افزار را تغییر دهید، برای این ماشین 60 گیگابایت هارد در نظر گرفته‌ایم که برای شروع کار مناسب خواهد بود.
 

برای اینکه بتوانید فایل ISO ویندوز سرور 2019 را در Datastore آپلود کنید تا بتوانیم از آن در این ماشین مجازی استفاده کنیم.

در این صفحه بر روی ماشین مجازی ایجاد شده کلیک کنید و از منوی Actions گزینه‌ی Edit Settings را انتخاب کنید.در این قسمت باید Datastore ISO File را انتخاب کنید و فایلی که آپلود کردید را به لیست ماشین اضافه کنید و بعد تیک گزینه‌ی Connect در جلوی آن را فعال کنید و بر روی OK کلیک کنید.


بعد از انجام مراحل بالا ویندوز 2019 سرور را بر روی ماشین موردنظر نصب کنید.

بعد از نصب ویندوز حتماً سرویس VMware Tools را بر روی ماشین RDS نصب کنید تا ارتباط بین ماشین و سرور بهینه شود.
اولین کاری که انجام می‌دهید تخصیص یک IP به این ماشین است که به‌صورت زیر انجام می‎دهیم، توجه داشته باشید که در حالت DHCP هم می‌توانید به این ماشین IP تخصیص دهید.نام این ماشین را وارد کنیدRDS و آن را عضو دومین شبکه کنید تا بتوانید ادامه کار را انجام دهیم.
بعد از اینکه RDS را عضو دومین کردیم باید با کاربری که دسترسی کامل به منابع شبکه دارد وارد شویم و Server Manager را اجرا کنیم.

بر روی Add role and Features کلیک کنید.در قسمت Instalation Type گزینه‌ی Remote Desktop Services installation را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.در این صفحه گزینه‌ی Quick Start را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.
در این قسمت برای راه‌اندازی Desktop و APP مجازی گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه فقط بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه تیک گزینه‌ی Restart… را انتخاب کنید و بر روی Deploy کلیک کنید تا کار نصب و راه‌اندازی سرویس Remote Desktop آغاز شود.بعد از نصب و Restart شدن ویندوز صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد که مشخص می‌کند سرویس موردنظر به‌درستی نصب شده است.


اگر وارد مرورگر شوید و آدرس زیر را وارد کنید باید صفحه‌ی زیر برای شما نمایش داده شود.
https://rds/rdweb
در این صفحه باید نام کاربری دومین خود را وارد کنید و بر روی Sign in کلیک کنید.


 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید سه نرم‌افزار برای شما به اشتراک گذاشته شده است که با کلیک بر روی آن می‌توانید آن نرم‌افزار را از راه دور اجرا کنید.
در کل روش استفاده در Horizon Connection به این صورت نیست که از این صفحه وب استفاده کنیم بلکه روش کار به این صورت است که این سرور را به Horizon Connection معرفی می‌کنیم و در آنجا مشخص می‌کنیم که از ماشین و یا از APP مشخص استفاده شود.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search