آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

نصب و راه‌اندازی VMware Horizon Composer (درس پنجم - بخش دوم)

 در این قسمت باید نصب این نرم‌افزار را آغاز کنیم، بعد از ایجاد کاربر و دسترسی آن به سرور VCenter باید نصب Composer را انجام دهیم، برای این کار یک ماشین مجازی با ویندوز سرور 2019 روی سرور ESXi-01 با نام Cconnect ایجاد می‌کنیم و تنظیمات آن را طبق روال زیر انجام می‌دهیم.
 همان‌طور که گفتیم IP را به‌صورت دستی برای این سرور وارد می‌کنیم که در اینجا آدرس 192.168.5.16 در نظر گرفته شده است.

در این صفحه هم، نام cconnect را وارد و آن را عضو دومین کنید.

 نصب SQL Server در سرور Composer
برای اینکه بتوانیم از امکانات نرم‌افزار Horizon Composer و دیگر نرم‌افزار‌ها استفاده کنیم، باید نرم‌افزار SQL Server را بر روی این سرور نصب کنید، البته می‌توانید از سرور‌های دیگر هم برای این کار استفاده کنید.
برای استفاده از SQL می‌توانید از لینک زیر آن را دانلود کنید:
https://soft98.ir/software/programming/3594-microsoft-sql-server-all-2017-full-1.html
برای این قسمت ما از SQL Server 2014  استفاده کردیم، ولی می‌توانید ورژن‌های بالاتری را هم برای این کار استفاده کنید، توجه داشته باشید که در ورژن‌های بالاتر سرویس SQL Management Studio به‌صورت جداگانه باید دانلود و نصب شود.
برای نصب SQL نیاز به فعال‌سازی سرویس Net 3.5 در ویندوز سرور 2019 دارید که برای این کار نیاز به DVD مربوط به ویندوز سرور دارید تا فایل Net 3.5 را دریافت کنید؛ برای این کار، DVD را داخل دستگاه قرار دهید و وارد آدرس زیر شوید:
به‌مانند شکل، آدرس موردنظر را کپی کنید تا در ادامه از آن استفاده کنید.

 بعد از کپی‌کردن آدرس واردServer Manager شوید و بر رویAdd roles and features کلیک کنید.

در صفحه‌ی Features، تیک گزینه‌ی .NET Framework 3.5 را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه بر رویSpecify an alternate source path کلیک کنید.

در این قسمت، آدرس موردنظر را که از قبل کپی کردید را وارد و بر روی OK کلیک کنید و در صفحه¬ی بعد بر روی install کلیک کنید تا Net 3.5 بر روی سرور نصب شود.
بعد از انجام مراحل بالا، حال نوبت به نصب SQL Server 2014 است؛ فایل دانلود را باز کنید و دو بار، بر روی Setup کلیک کنید.
وارد قسمت Installation شوید و بر رویNew SQL Server Stand-alone کلیک کنید.


در این قسمت، تمام پیش¬نیازها بررسی می‌شود و اگر مشکلی نبود به شما اجازه¬ی ادامه¬ی کار می‌دهد؛ بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه، گزینه‌یSQL Server Feature Installation را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.


در این قسمت، دو گزینه‌ی موردنظر را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید، توجّه داشته باشید در پایین صفحه می¬توانید آدرس ذخیره¬ شدن نرم¬افزار را تغییر دهید.
نکته: سرویس Management tools در نسخه‌های جدید به‌صورت جداگانه ارائه می‌شود.این صفحه مربوط به تعریف Instance برای SQL است، اگر برای بار اوّل است که SQL را بر روی این سرور نصب می‌کنید، گزینه‌ی اوّل و پیش¬فرض را انتخاب کنید و اگر از پیش، این Instance را تعریف کردید باید گزینه‌ی دوم را انتخاب و یک نام دلخواه برای Instance تعریف کنید.

در این صفحه به گزینه‎ای دست نزنید و بر روی Next کلیک کنید.


در این صفحه باید گزینه‌ی Mixed Mode را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.
توجه داشته باشید که نرم‌افزار Composer فقط از احراز هویت SQL استفاده می‌کند و شما نمی‌توانید آن را با کاربر Active Directory فعال کنید.

در این صفحه هم بر روی Install کلیک کنید تا کار نصب آغاز شود.


بعد از نصب باید وارد SQL شوید، برای این کار در این قسمت باید نوع احراز هویت را بر روی SQL Server Authentication قرار دهید و نام کاربری sa به همراه رمزی که در قسمت نصب وارد کردید را وارد و بر روی Connect کلیک کنید.بعد از ورود به SQL بر روی Databases کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Database را انتخاب کنید.در این قسمت یک نام دیتابیس به‌دلخواه وارد و بر روی OK کلیک کنید.
بعد از ایجاد دیتابیس موردنظر کاربر sa بر روی آن دسترسی پیش‌فرض را دارا خواهد بود و نیاز به تغییر دسترسی نیست.در ادامه باید نرم‌افزار VMware-viewcomposer-8 را که قبلاً دانلود کردید را اجرا کنید، توجه کنید ممکن است در حال حاضر که در حال مطالعه کتاب هستید ورژن این نرم‌افزار تغییر کرده باشد.


در این صفحه باید یک دیتابیس به نرم‌افزار معرفی کنیم که برای این کار باید بر روی OBDC DSN Setup کلیک کنید.در این صفحه بر روی Add کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به ارتباط را انجام دهیم.


در این صفحه گزینه‌ی SQL Server را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.


در قسمت Name یک نام به‌دلخواه خود وارد کنید و در قسمت Server باید سرور SQL خود را مشخص کنید، به دلیل اینکه SQL را درون سرور Composer نصب کردید می‌توانید کلمه‌ی localhost را وارد کنید و یا اینکه آدرس سرور را وارد کنید و بر روی Next کلیک کنید.

اول‌ازهمه باید یک کاربر Local در SQL تعریف کنید و آن را به دیتابیسی که برای این قسمت ایجاد می‌کنید ارتباط دهید، این کار را در قسمت Event در قسمت‌های قبل انجام دادیم، در شکل زیر گزینه‌ی موردنظر را انتخاب و کاربری که در SQL تعریف کردیم را وارد می‌کنیم که احراز هویت آن از نوع SQL Authentication است.

در این قسمت اگر می‌خواهید یک دیتابیسی را که قبلاً برای این کار ایجاد کردید را انتخاب کنید باید تیک گزینه‌ی اول را انتخاب کنید و دیتابیس موردنظر (HC) را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.


در این صفحه هم بر روی Finish کلیک کنید تا کانکشن موردنظر ایجاد شود.در این صفحه و در قسمت اول باید نام DSN که ایجاد کردید را وارد کنید و در قسمت Username هم باید نام کاربری را که در SQL برای این منظور ایجاد کرده‌اید و به دیتابیس متصل کرده‌اید را وارد و بر روی Next کلیک کنید.


پورت پیش‌فرض ارتباطی 18443 است که باید در فایروال شبکه خود دسترسی‌های لازم را تعریف کنید تا این پورت بتواند در شبکه عبور کند.
در صفحه بعد بر روی Install کلیک کنید تا کار نصب آغاز شود.


در آخر کار، بر روی Finish کلیک کنید و سرور را Restart کنید.
بعد از Restart شدن سرور Composer وارد Services شوید و سرویس Horizon view  Composer را بررسی کنید تا فعال باشد.
 

ارتباط Horizon با VCenter Server
بعد از اینکه سرور Composer را راه‌اندازی کردید، حالا باید از طریق سرور Connection(hconnect) به سرور VCenter متصل شویم و تنظیمات مربوط به آن را انجام دهیم.
به‌مانند شکل زیر وارد سرور VMware Horizon Connection شوید و از قسمت vCenter Servers بر روی Add کلیک کنید.  در این صفحه باید آدرس سرور VCenter خود را در قسمت Server address وارد کنید و در قسمت User name هم باید نام کاربری را وارد کنید که در قسمت‌های قبل ایجاد و دسترسی‌های آن را در VCenter تعریف کردیم، البته می‌توانید از نامی که در مرحله نصب ایجاد کردید استفاده کنید، پورت پیش‌فرض ارتباطی 443 است که در صورت تغییر آن باید آن را تغییر دهید.


بعد از کلیک بر روی Next گواهینامه‌ی امنیتی به شما نمایش داده خواهد شد که با کلیک بر روی View Certificate و کلیک بر روی Accept آن را تایید کنید تا صفحه بعدی ظاهر شود.


در این صفحه باید سرور Composer خود را معرفی کنید، برای این کار گزینه‌ی standard View Composer Server را انتخاب کنید و آدرس سرور به همراه کاربری که برای این سرور ایجاد و تنظیم کردید را وارد کنید.
پورت پیش‌فرض ارتباطی برای این نرم‌افزار 18443 است.


در این صفحه می‌توانید آدرس دومین را وارد کنید که در حال حاضر فقط بر روی Next کلیک کنید.


در این صفحه هم بر روی Next کلیک کنید، توجه داشته باشید در قسمت Host دو سرور ESXi که به سرور VCenter اضافه کردیم مشخص شده است.


در این قسمت اگر اطلاعات مورد تایید است بر روی Submit کلیک کنید.


همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، VCenter موردنظر به لیست نرم‌افزار Horizon اضافه شده است، برای اینکه دومین خود را به لیست اضافه کنید باید VCenter موردنظر را انتخاب و بر روی Edit کلیک کنید.
 


در این صفحه برای اضافه‌کردن دومین باید وارد تب View Composer Domain شوید و بر روی Add کلیک کنید.در این صفحه باید آدرس کامل دومین و کاربری که دسترسی کامل به دومین داشته باشد را وارد کنید و بر روی Submit کلیک کنید، با این کار سرور Composer به دومین و کاربران آن دسترسی خواهد داشت.

 

 نصب و راه‌اندازی VMware Horizon Composer (درس پنجم - بخش اول)

پیکربندی Horizon Connection (درس چهارم)

نصب و راه‌اندازی Horizon Connection 8 (درس سوم)

ایجاد Rule برای دسترسی Horizon 8 به سرور VCenter (درس دوم)

پیش‌نیازهای نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار Horizon View (درس اول)

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب سایت

Search