آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

نحوه‌ی ایجاد SnapShot در سرور ESXi

یکی از مهترین بحث­‌هایی که در سرور ESXi بر روی ماشین‌­های مجازی باید انجام داد، تهیه‌­ی یک snapshot و استفاده­‌ی آن در زمان مناسب است.

برای ایجاد Snapshot بر روی ماشین مجازی مورد نظر خود کلیک راست کنید و از قسمت Snapshot گزینه­‌یTake Snapshot را انتخاب کنید.

1

در این قسمت، نام و توضیحات مربوط به SnapShot را وارد کنید و تیک دو گزینه­‌ی آخر را حتماً انتخاب کنید؛ برای اینکه تا زمانی که سیستم روشن است بتواند اطلاعات را به همان صورت دریافت کند که در موقع برگشت به مشکلی بر نخورد؛ بعد از کلیک بر روی ok، فایل Snapshot ایجاد می­شود.

2

برای اینکه Snapshot ایجاد شده­‌ی خود را مشاهده کنیم و یا قصد برگشت به زمان مورد نظر را داریم، باید گزینه­‌یSnapshot Manager را انتخاب کنیم، البته اگر گزینه‌­ی Revert To Currenr Snapshot را انتخاب کنیم، ماشین به آخرین زمانی برمی­گردد که از آن Snapshot تهیه شده است.

3

همان­طور که مشاهده می­کنید، تمام SnapShot هایی که از روتر میکروتیک گرفته شده است، در این قسمت لیست شده است که برای اینکه به عقب برگشت کنید، باید یکی از Snapshot های مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر رویGoto  کلیک کنید و بعد در صفحه‌­ی باز شده، Yes را انتخاب کنید تا به عقب برگردید، اگر قصد حذف کردن Snapshot را دارید، آن را انتخاب و بر روی Delete کلیک کنید.

4

نکته­‌ای در مورد Snapshot:

هیچ وقت به صورت کامل به Snapshot به عنوان یک Backup اعتماد نکنید، به دلیل اینکه شاید زمانی اتفاق بیفتد که برق سرور ESXi در زمان روشن بودن ماشین‌­ها قطع شود که همین امر باعث ضربه زدن به Snaspshot و خود ماشین می­شود، این اتفاق برای من اتفاق افتاده است که برق سرور ESXi بعد از اینکه UPS برق خود را از دست داد، قطع شد و همین امر باعث ضربه زدن به ماشین مجازی Active Directory شد که البته به علت تهیه­‌ی Backup از ماشین مورد نظر، دوباره آن را جایگزین ماشین مشکل­‌دار کردم. نحوه‌­ی Backup گرفتن را در درس‌­های بعدی بررسی خواهیم کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب سایت

Search