آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

آموزش CCNA Security- اضافه کردن IOS مربوط به روتر در GNS3 (درس هفتم)

اضافه کردن IOS مربوط به روتر در GNS3

در قسمت قبلی توانستیم، ماشین مجازی راه‌اندازی کنیم و سوئیچ لایه دو و سه را به آن اضافه و به نرم‌افزار اصلی GNS3 اضافه کنیم که همانطور که گفتیم یکی از مشکلات عمده GNS3 در مبحث سوئیچینگ بوده که با این کار مشکلش حل شد و همه دستورات سوئیچ که در ادامه کار خواهیم کرد اجرا خواهد شد، در این قسمت باید IOS مربوط به روتر را هم به نرم‌افزار GNS3 اضافه کنیم، البته نیازی نیست آن را درون ماشین مجازی آپلود کنید، بلکه می‌توانید آن را درون خود نرم‌افزار اصلی آپلود کنید.

برای دانلود IOS 7200 cisco Router می‌توانید از لینک زیر است

http://ipmanager.ir/r/CISCO/7200/c7200-adventerprisek9-mz.151-4.M.bin

بعد از دانلود IOS مربوط به روتر  وارد منوی Edit شوید و بر روی گزینه‌ی Preferences کلیک کنید.

در این صفحه از سمت چپ وارد قسمت IOS Routers شوید و بر روی New کلیک کنید.

در این قسمت برا اینکه IOS را بر روی سیستم اصلی اجرا کنیم گزینه‌ی دوم یعنی Local Computer را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه بر روی Browse کلیک کنید و فایل دانلود شده را به آن معرفی و برای اضافه کردن آن به نرم‌افزار بر روی Yes کلیک و بعد بر روی Next کلیک کنید.

در این قسما باید نام روتر را به دلخواه وارد و در قسمت Platform باید مدل روتر را بر روی C7200 قرار دهید و بر روی Next کلیک کنید.

 

در این قسمت بر روی Next کلیک کنید.

در این قسمت باید Slot مربوط به روتر را انتخاب کنید، که بر روی این Slot‌ها می‌تواند انواع پورت‌ها قرار بگیرد، در حال حاضر Slot پیش‌فرض کفایت می‌کند.

بر روی Next کلیک کنید.

در این قسمت باید برای روتر خود یک Idle-PC مشخص کنید، برای این کار بر روی دکمه Idle-Pc finder کلیک کنید، این موضوع کمک می‌کند که مقدار درگیری سرور بسیار کم شود و مشکلی در کار پیش نیاید، اگر این کار را نکنید CPU کاملاً مشغول خواهد شد.

اضافه کردن لایسنس IOU به نرم‌افزار

توجه داشته باشید که برای کار با IOU نیاز به لایسنس دارید که باید در GNS3 وارد کنید، اگر چنانچه با خطای روبرو هنگام روشن کردن دستگاه مواجه شدید باید به صورت زیر عمل کنید.

متن زیر را در یک فایل txt وارد و با هر نامی ذخیره کنید:

 

[license] 

gns3vm = 73635fd3b0a13ad0;

 

وارد GNS3 شوید و قسمت Preferences را فعال و به قسمت IOS on UNIX مراجعه کنید و در صفحه باز شده بر روی Browse کلیک کنید و فایل TXT مربوط به لایسنس را که ایجاد کردید انتخاب و بر روی ok کلیک کنید، با این کار لایسنس IOU فعال و سوئیچ‌ها فعال خواهند شد.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search