آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

SQL Server 2019 - درس هفدهم- واردکردن فایل اکسل در SQL

 

3-1-9 واردکردن فایل اکسل در SQL

 

شما حتماً با فایل‌های اکسل کار کردید و کار‌های روزمره‌ی خود را در آن انجام می‌دهید، مانند: اطلاعات حسابداری، ورود و خروج به شرکت و ... که این نرم‌افزار را می‌توان یکی از نرم‎افزار‌های پرکاربرد در سطح جهان دانست.

اگر شما یک فایل اکسلی داشته باشید و بخواهید آن را وارد جداول SQL کنید، باید چه کاری انجام دهید؛ آیا این کار شدنی است؟

بله، این کار توسط SQL شدنی است و به ‌راحتی می‌توانید فایل‌های اکسل را وارد جداول و دیتابیس SQL کنید؛ برای این کار یک فایل اکسل را در شکل 155-3 مشاهده می‌کنید که دارای 8 ستون و چندین سطر است که می‎خواهیم آن را وارد SQL Server کنیم.

 

شکل 155-3 Excel

در ادامه­ی کار به‌مانند شکل 156-3 وارد SQL Server شوید و بر روی دیتابیس مورد نظر خود که قرار است فایل اکسل را وارد آن کنید، کلیک راست کنید و از قسمت Tasks، گزینه‌ی Import Data را انتخاب کنید.

 

شکل 156-3 واردکردن فایل Excel

در شکل 157-3 و در قسمت Data source باید Microsoft Excel را انتخاب کنید و بعد بر روی Browse کلیک کنید و فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید؛ بعد از انتخاب در قسمت سوم، ورژن آن مشخص خواهد شد؛ برای ادامه­ی کاربر روی Next کلیک کنید.

 

شکل 157-3 واردکردن فایل Excel

بعد از کلیک بر روی Next در شکل 157-3 با خطای شکل 159-3 روبرو می‌شوید که برای حل آن باید از لینک زیر، نرم‌افزار Microsoft Access Database Engine 2010 Redistributable را دانلود و نصب کنید تا این خطا برطرف شود.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=13255

 

شکل 159-3 خطای فایل Excel

بعد از نصب، دوباره مراحل بالا را اجرا کنید و به‌مانند شکل 160-3 در قسمت Destination گزینه‌یSQL Server Native Client 11.0 را انتخاب کنید؛ در قسمت Server name، نام سرور SQL خود را وارد و در قسمت Database باید دیتابیسی که قرار است اطلاعات اکسل در آن وارد شود را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

 

شکل 160-3 واردکردن فایل Excel

در شکل 161-3 باید گزینه‌ی اول را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

 

شکل 161-3 وارد کردن فایل Excel

همان‌ طور که در شکل 162-3 مشاهده می‌کنید، Sheet مورد نظر در اکسل پیدا شده است و شما می‌توانید با کلیک بر روی دکمه­ی Edit Mappings، ستون‌های آن را ویرایش کنید و همچنین برای نمایش اطلاعات بر روی دکمه­ی Preview کلیک کنید.

 

شکل 162-3 واردکردن فایل Excel

در شکل 163-3 گزینه‌ی اول را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید بر روی اطلاعات، رمز عبور قرار دهید باید گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید و در صفحه‎ی آخر بر روی Finish کلیک کنید تا کار انتقال انجام شود.

 

شکل 163-3 واردکردن فایل Excel

همان ‌طور که در شکل 164-3 مشاهده می‌کنید، عملیات انتقال با موفقیت انجام شده است.

 

شکل 164-3 واردکردن فایل Excel

همان ‌طور که در شکل 165-3 مشاهده می‌کنید، جدول مورد نظر در دیتابیس DB1 ایجاد شده است و اگر از آن خروجی بگیرید، تمام اطلاعات آن را مشاهده خواهید کرد.