آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - بررسی کلی سرور‌ها (درس نوزدهم)

 کار با نرم‌افزار Shortpoint 

نرم افزاری فوق‌العاده در زمینه‌ی طرّاحی صفحات شیرپوینتی است که در سال 2017 در کشور آمریکا تولید و به بازار عرضه شد؛ این نرم افزار، توانایی ایجاد صفحات جذّاب و در عین حال، کاربردی را دارد و مهم تر از همه، دارای ویژگیresponsive  است، یعنی در هر دستگاهی، اگر صفحات شیرپوینت خود را باز کنید، صفحات به اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش همان دستگاه به شما نمایش داده خواهد شد، مانند باز کردن سایت‌ها در گوگل؛ در زیر با امکانات بی شمار این نرم افزار آشنا می شویم.

سایت این نرم افزار به آدرس https://www.shortpoint.com است که می‌توانید با ورود به سایت آن، به مانند شکل زیر از نسخه‌ی آزمایشی این نرم افزار استفاده کنید؛ برای دانلود آن بر روی Start 15 Days Free Trial کلیک کنید.

 به مانند شکل زیر  اطّلاعات خود را وارد کنید و در آخر صفحه، نسخه‌ی شیرپوینت خود را که در اینجا، 2016 است را انتخاب کنید؛ بر روی دکمه‌یStart my 15 Days Free Trial کلیک کنید تا لینک دانلود به همراه لایسنس برای شما ارسال گردد.

بعد از دریافت ایمیل، شکل زیر  را مشاهده خواهید کرد؛ در قسمت شماره‌ی یک، رمز آزمایشی 15 روزه برای شما ارسال شده است، قسمت شماره‌ی دو، لینک دانلود نرم‌افزار است، بر روی آن کلیک کنید.

بعد از باز شدن صفحه‌ی دانلود بر روی دکمه‌ی مورد نظر کلیک کنید تا نرم‌افزار 18.8 مگابایتی دانلود شود.

بعد از دانلود، فایل را به سرور شیرپوینت انتقال دهید و فایل Setup را اجرا کنید، بر روی Next کلیک کنید تا این صفحه ظاهر شود؛ در این صفحه، سیستم شما از نظر نسخه‌ی شیرپوینت و پیش‌نیازهای نصب مورد بررسی و تأیید قرار می‌گیرد؛ بر روی Next کلیک کنید.

قراردادنامه‌ی استفاده از نرم¬افزار را مطالعه کنید و بعد از انتخاب تیک مورد نظر، بر روی Next کلیک کنید.

در این قسمت، لیستی از وب‌¬سایت‌های شیرپوینتی شما به نمایش گذاشته می‌شود و برای اینکه نرم‌افزار بر روی آن سایت فعّال شود باید تیک مورد نظر آن را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه، مراحل نصب به پایان رسیده و همه چیز برای کار آماده است، امّا قبل از هر چیز باید نرم افزار را فعّال کنید؛ برای این کار باید از کد 15 روزه که در ایمیل شما قرار دارد، استفاده کنید.

بر روی close کلیک کنید و با دستور IISRESET، سرویس IIS را Restart کنید، بعد از این کار وارد صفحه‌ی مدیریّتی شیرپوینت شوید.

بعد از ورود به صفحه‌ی مدیریّت شیرپوینت در پایین صفحه و در قسمت ShortPoint بر روی License Management کلیک کنید.

در این صفحه باید کدی که به ایمیل شما ارسال شده است را وارد و بر روی Active کلیک کنید؛ با این کار، نرم‌افزار مورد نظر برای 15 روز فعّال خواهد شد.

تذکّر1: برای اینکه لایسنس فعّال شود، سرور شیرپوینت نیاز دارد تا به اینترنت متّصل باشد.

تذکّر2: اگر چنانچه نیاز به لایسنس اصلی دارید، می توانید با بنده در ارتباط باشید.

اگر چنانچه صفحه‌ی لایسنس در صفحه‌ی اوّل مشخّص نبود باید بر رویManage farm features  کلیک کنید.

 

 

در این صفحه باید گزینه‌ی ShortPoint Licensin را فعّال کنید، البتّه در این شکل فعّال شده است.

 

بعد از اتمام کار در صفحه‌ی مدیریّتی، وارد یکی از سایت¬هایی شوید که نرم¬افزار را بر روی آن فعّال کردید؛ بر روی آیکون مورد نظر کلیک کنید و وارد صفحه‌ی Site Settings شوید.

در این صفحه، در قسمت Site Collection Administration بر روی Site collection features کلیک کنید.

در این صفحه بر روی گزینه‌ی Active در قسمت ShortPoint کلیک کنید تا ابزارهای این نرم افزار بر روی سایت فعّال شود.

برای اینکه ابزارهای این نرم¬افزار را بررسی کنید بر روی آیکون مورد نظر کلیک و گزینه‌ی Edit Page را انتخاب کنید.

 

وارد تب Insert شوید، اگر به شکل توجّه کنید، دو گزینه‌ی Insert و Section به صفحه اضافه شده است؛ بر روی Insert کلیک کنید.

 

 

همان‌طور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، تمام ابزار‍‌های این نرم‌افزار در صفحه مشخّص شده است و نشان از توانایی بالا این نرم‌افزار در تغییر کلّی سایت دارد.

در ادامه‌ی کار برای اینکه قابلیّت‌های بیشتر این نرم¬افزار را بررسی کنیم، چندین ابزار آن را بررسی می‌کنیم و در آخر کار، یک قالب با تمام کارهایی که برای سایت خود انجام دادیم، ایجاد و طرّاحی می‌کنیم.

ایجاد اسلایدشو 

برای شروع می‌خواهیم یک اسلایدشو برای صفحه‌ی خود ایجاد کنیم، برای این کار در قسمت جستجو، کلمه‌ی Slide را وارد و آن را انتخاب کنید.

در این صفحه باید تنظیمات مربوط به SlideShows را انجام دهید؛ در قسمت شماره‌ی یک، قالب پیش فرض را انتخاب کنید، در قسمت شماره‌ی دو باید سرعت تغییر اسلاید را انتخاب کنید که در اینجا، گزینه‌ی Medium را انتخاب کردیم، در قسمت Autoplay اگر می‌خواهید اسلاید شما به صورت خودکار تغییر کند باید دکمه‌ی مربوط به آن را فعّال کنید تا به رنگ سبز تغییر کند، در قسمت شماره‌ی سه می‌توانید نوع تغییر اسلاید را انتخاب کنید، در قسمت شماره‌ی چهار با کلیک بر روی Preview می‌توانید یک پیش نمایش از اسلایدی که ایجاد کرده‌اید را مشاهده کنید، البتّه باید اطّلاعات دیگر را نیز تکمیل کنید.

در ادامه وارد تب Items شوید؛ در تب Items می‌توانید عکس‌های مورد نظر خود را به صفحه اضافه کنید، برای این کار در قسمت شماره‌ی یک به تعداد عکسی که می‌خواهید در اسلاید قرار دهید بر روی آیکون + کلیک کنید؛ در سمت چپ، Item‌ ظاهر می‌شود که باید بر روی هر کدام کلیک کنید و اطّلاعات مربوط به آن را تکمیل کنید، در قسمت شماره‌ی دو می‌توانید عنوان مورد نظر برای عکس خود را وارد کنید که این عنوان در زمان اجرای اسلاید بر روی عکس نمایش داده خواهد شد، در قسمت‌ شماره‌ی سه باید آدرس عکسی که قبلاً در شیرپوینت آپلود کردید را مشخّص کنید که بعد از اضافه کردن، عکس مورد نظر در زیر آن نمایش داده شده است، در قسمت شماره‌ی چهار، توضیحات و در قسمت شماره‌ی پنج می‌توانید لینک عکس را مشخّص کنید تا کاربران بعد از کلیک به صفحه‌ی مورد نظر ارجاع داده شوند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که در صورت نیاز آنها را بررسی خواهیم کرد، در قسمت شماره‌ی شش بر روی Insert کلیک کنید تا صفحه‌ی اسلایدر به صفحه اضافه شود، همان‌طور که در شکل زیر  مشاهده می‌کنید، قسمت اسلایدر در صفحه ایجاد شده است، اگر بخواهید دوباره وارد تنظیمات آن شوید باید بر روی آیکون مورد نظر کلیک کنید، برای ادامه‌ی کار، صفحه را Save کنید تا نتیجه‌ی کار مشخّص شود. 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، اسلایدر به صفحه اضافه شده است، امّا Size آن مناسب عکس‌های انتخابی نیست، برای تنظیم این موضوع باید دوباره وارد ویرایش صفحه شوید و بعد، وارد تنظیمات Slideshows شوید، در تبSettings  به قسمتSize ، مراجعه و در قسمت Height یا همان، ارتفاع گزینه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید تا ارتفاع به اندازه‌ی عکس شما تغییر کند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید سایز اسلاید تغییر کرده است؛ یکی از نکات قوّت این نرم افزار این است که قابلیّت Responsive دارد، یعنی اینکه با تغییر سایز صفحه، اسلایدر نیز تغییر خواهد کرد و با این قابلیّت می‌توانید سایت خود را به راحتی در موبایل یا تبلت نیز اجرا کنید.

 

 

یک نکته‌ی دیگر که باید بیان کنم، این است که اگر بر روی خط سه نقطه بر روی هر یک از Action ها کلیک کنید، منوی مورد نظر را مشاهده خواهید کرد که به شما قابلیّت ایجاد یک کپی از این Action را می‌دهد و یا اینکه به صورت سریع می‌توانید تنظیماتی را که بر روی آن انجام داده‌اید را مشاهده کنید، با کلیک بر روی Add Space … می¬توانید اطّلاعات جدید را قبل و بعد از اکشن وارد کنید.

بررسی اکشن Tiles 

با این اکشن می‌توانید چندین آیکون زیبا (کاشی) ایجاد کنید و در سایت خود قرار دهید.

به مانند شکل بر روی آیکون Tiles کلیک کنید.

 

در تب Settings می توانید اندازه، رنگ، موقعیّت نوشته و... را مشخّص کنید.

در این صفحه می‌توانید به تعداد نیاز، عناوین خود را اضافه کنید و اطّلاعات آن را در شکل زیر  کامل کنید؛ در صفحه، همه چیز توضیح داده شده است، اطّلاعات را پر کنید و بر روی Insert کلیک کنید.

این تصویر، یک نمونه از استفاده‌ی اکشن Tiles است که برای سایت خود استفاده کردیم، شما نیز باید با تمرین و تکرار کاملاً بر روی این نرم‌افزار مسلّط شوید.

 

تا به اینجا، دو اکشن را با هم بررسی کردیم که این موضوع تنها برای آشنا شدن با نرم‌افزار ShortPoint بود و شما باید بقیّه‌ی اکشن‌ها را با تمرین و تکرار یاد بگیرید، در ادامه می‌خواهیم یک Master Page جدید به مانند درس‌های قبلی ایجاد کنیم و قالب ShortPoint را بر روی آن اجرا کنیم.

برای اینکه با امکانات کامل این نرم‌افزار آشنا شوید، بهترین پیشنهاد این است که به سایت آن مراجعه کنید و آموزش‌های لازم برای به کارگیری این نرم¬افزار را فرا بگیرید؛ آدرس سایت در زیر ذکر شده است:

https://www.shortpoint.com/

 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search