آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

آموزش Horizon View 8 - تنظیم و مدیریت Desktop Pools (درس دوازدهم)

تنظیم و مدیریت Desktop Pools

در حال حاضر سیستم مجازی برای Desktop آماده شده است و حالا باید Desktop Pools را در Horizon Connection آماده‌سازی کنیم.

در Horizon می‌توانید Desktop Pools مختلفی ایجاد کنید، در کل سه نوع Desktop Pools داریم که به شرح زیر است: (RDS desktop pool را با هم بررسی کردیم)

• Automated desktop pool

• Manual desktop pool

• RDS desktop pool

ایجاد Automated desktop pool

اصلی‌ترین نوع Desktop همین می‌باشد که بیشترین استفاده را در Horizon View خواهیم داشت، برای شروع کار به کنترل‌پنل Horizon Connection متصل شوید نام کاربری موردنظر خود را وارد و بر روی Log In کلیک کنید.

قبل از اینکه با این قسمت کار کنیم، باید از ماشین مجازی PC1 که بر روی آن VMware Agent نصب کردیم یک Snapshoot تهیه کنیم تا بتوانیم در ادامه در Desktop Pools از آن استفاده کنیم، برای این کار ماشین مجازی PC1 را باید خاموش کنید.

 

 بعد از خاموش‌کردن ماشین مجازی PC1 بر روی آن کلیک راست کنید و از قسمت Snapshots گزینه‌ی Take Snapshot را انتخاب کنید.

 

 

 در این صفحه یک اسم به‌دلخواه خودتون وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید تا عملیات به‌درستی انجام شود.بعد از این کار ماشین موردنظر را روشن کنید.

 

  برای ایجاد Desktop Pools بر روی  Add کلیک کنید. توجه داشته باشید RDS را از قبل ایجاد کرده بودیم.

  

 در این صفحه گزینه‌ی Automatic Desktop Pool را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

 

 

 در این قسمت گزینه‌ی View composer Linked Clones را انتخاب کنید، اگر به لیست موجود توجه کنید سرور cconnect که مربوط به Composer است مشخص شده است.

 

 

 در این صفحه دو گزینه را مشاهده می‌کنید، اگر گزینه‌ی Dedicated را انتخاب کنید کاربران بعد از ورود به دسکتاپ مجازی خود اگر تغییرات یا اطلاعاتی در آن دسکتاپ قرار دهند در دفعات بعد هم می‌توانند از آن استفاده کنند، به معنی ساده‌تر اطلاعات کاربران حذف نخواهد شد، اما اگر گزینه‌ی Floating را انتخاب کنند اطلاعات کاربران بعد از خروج از دسکتاپ مجازی حذف خواهد شد، یعنی Profile آنها پاک خواهد شد، در حال حاضر گزینه‌ی Floating را انتخاب کنید.

 

 در این قسمت باید مشخص کنید که مقدار فضا برای ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران در Disk مربوط به Composer چقدر باشد، البته توجه داشته باشید حالت دیسک بر روی Non-Presistent قرار گرفته و نشانه این است که اطلاعات کاربران بعد از خروج حذف خواهد شد.

 

 در این قسمت به گزینه‌ای دست نزنید و بر روی Next کلیک کنید.

  

 در این صفحه و در قسمت ID یک نام به‌دلخواه خود وارد و بر روی Next کلیک کنید.

 

 در این صفحه باید یک نام به‌عنوان Pattern وارد کنید، مثلاً ماشین‌های مجازی که در این قسمت قرار است ایجاد شوند با نام VM7 شروع می‌شوند و به جای حرف N یک عدد به‌صورت اتوماتیک قرار می‌گیرد، مثلاً برای ماشین اول می‌شود VM71 و به همین صورت تا آخر، در قسمت Maximum Machines می‌توانید مشخص کنید که چند ماشین مجازی بر روی سرور ایجاد شود که در حال حاضر یک عدد کفایت می‌کند.

 

 

در این صفحه باید ماشین موردنظر را انتخاب کنید، قبل از این کار باید به دو نکته توجه کنید که اول‌ازهمه باید نرم‌افزار Agent بر روی ماشین موردنظر نصب شده باشد و دوم اینکه Snapshot از ماشین تهیه شده باشد تا این قسمت برای شما فعال شود.

 

در این صفحه ماشین مجازی PC1 را که با هم ایجاد کردیم را انتخاب کنید.

 

 

 در قسمت دوم هم باید Snapshot که با هم ایجاد کرده بودیم را انتخاب کنید و بر روی Submit کلیک کنید.

 

 در قسمت Host or Cluster هم باید یکی از سرور‌های ESXi را که فضای کافی و قدرت مورد نیاز را دارد را انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

این قسمت مربوط به تنظیمات Desktop Pool است که می‌توانید تغییرات خود را اعمال کنید.

 

 

در این صفحه می‌توانید نوع پروتکل ارتباطی را انتخاب کنید که بهترین انتخاب می‌تواند VMware Blast باشد در گزینه‌ی زیری آن می‌توانید با انتخاب گزینه‌ی Yes به کاربران اجازه دهید که پروتکل را خودشان انتخاب کنند در پائین صفحه هم اگر تعداد مانیتور‌های شما زیاد هست می‌توانید تا چند مانیتور را وارد کنید و اندازه صفحه‌ی نمایش را انتخاب کنید. 

  

 در این قسمت می‌توانید از ویژگی Storage Accelerator استفاده کنید، این ویژگی در بهبود عملکرد اطلاعات کمک‌کننده است، مثلاً کاربرانی که از یک نرم‌افزار به خصوص استفاده می‌کنند این ویژگی در عملکرد کار آنها کمک کننده خواهد بود، در این قسمت بر روی Next کلیک کنید.

 

 در این قسمت باید نام دومین خود را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

 

 

 

  در این قسمت باید تیک گزینه‌ی Entitle… را انتخاب کنید و کاربری را که می‌خواهید دسترسی لازم را داشته باشد را انتخاب کنید.

 

 

 در این قسمت هم با کلیک بر روی Add کاربر موردنظر خود را به لیست اضافه کنید و بر روی OK کلیک کنید تا Desktop Pool موردنظر ایجاد شود.

 

 بعد از ایجاد Desktop pool موردنظر، اگر وارد VMware VCenter شوید، مشاهده خواهید کرد که یک Clone از PC1 در حال گرفتن است و یک ماشین با اسم اول replica به لیست ماشین‌ها اضافه شده است که این ماشین برای انجام Clone در ESXi کاربرد دارد و به طور پی‍ش فرض قابل پاک کردن نیست.

 

 

  همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید یک ماشین جدید با نام VM71 ایجاد شده است و به‌صورت اتوماتیک عضو شبکه دومین شده است.

 بعد از ایجاد ماشین مجازی، برای اینکه تست بگیریم که عملیات به‌درستی انجام شده است یا نه باید وارد Horizon Client شوید، البته توجه داشته باشید باید کاربری را که در هنگام ایجاد Desktop Pool وارد کردید را اینجا وارد کنید.

 در شکل زیر  Desktop-Auto را مشاهده می‌کنید که در لیست قرار گرفته است که با کلیک بر روی آن ویندوز 7 مجازی برای شما نمایش داده خواهد شد و می‌توانید بر روی آن کار کنید.

  اگر بخواهید این Desktop مجازی را به کاربر دیگر دسترسی دهید، باید به‌مانند شکل زیر وارد تب Entitlements شوید و بر روی Add Entitlements کلیک کنید و کاربر جدید را به لیست اضافه کنید.

 در لیست زیر  کاربر Babajani به لیست اضافه شده است و حالا می‌خواهیم از طریق Vmware horizon Client آن را تست بگیریم.

 

 در این قسمت نام کاربری جدید به همراه رمز عبور آن را برای ورود وارد کنید.

 همان‌طور که در شکل زیر  مشاهده می‌کنید Desktop موردنظر برای کاربر جدید به اشتراک گذاشته شده و کاربر می‌تواند وارد آن شود.

 

 اگر کاربری را اضافه کردید و کاربر بعد از ورود به Desktop با خطای زیر مواجه شد، باید Desktop موردنظر را Restart کنید.

 

 وارد Horizon Connection شوید و از قسمت Desktops وارد Desktop pool موردنظر شوید و از تب Machines ماشین موردنظر خود را انتخاب کنید و دکمه Restart Desktop را انتخاب کنید، توجه داشته باشید با این کار ،کاربری که در حال کار با ماشین موردنظر است بیرون انداخته می‌شود و به کاربر جدید اجازه ورود داده خواهد شد.

 اگر بخواهید از طریق Horizon Connection به کاربران خود در ماشین‌های مجازی پیام ارسال کنید باید بر روی More Commands و بعد Send Message کلیک کنید. 

 

در این صفحه باید پیام خود را وارد و بر روی OK کلیک کنید تا پیام موردنظر برای کاربران ارسال شود.

 

 بعد از ورود به ویندوز این پیغام را مشاهده خواهید کرد. 

 

ارتباط دو کاربر یا بیشتر با ماشین مجازی

توجه داشته باشید وقتی یک Desktop Pool ایجاد می‌کنید و در آن مشخص می‌کنید که تعداد ماشین‌ها یک عدد باشد یعنی اینکه فقط یک کاربر به‌صورت هم‌زمان می‌تواند وارد آن ماشین مجازی شود، برای اینکه کاربران بیشتری وارد مشاین مجازی شوند باید به تعداد کاربر یک ماشین مجازی هم ایجاد کنیم، وارد Horizon Connection شوید و Desktop موردنظر را انتخاب و بر روی Edit کلیک کنید.

 

 

 

 اگر وارد VCenter شوید مشاهده خواهید کرد که ماشین دوم با نام VM72 ایجاد شده است و IP دریافت کرده و همچنین عضو شبکه شده است.

 

 بعد از ایجاد ماشین دوم اگر با دو کاربر وارد آنها شویم در صفحه‌ی زیر و در قسمت Machine دو کاربری که به این دو ماشین مجازی متصل شده‌اند را مشخص کرده است، اگر به آیکون این دو ماشین توجه کنید یک نقطه سبز رنگ را مشاهده می‌کنید که نشان دهنده‌ی استفاده شدن این دو ماشین در حال حاضر است.

 

 اگر به‌مانند شکل زیر وارد Session شوید به شما کاربران فعال به همراه نام Desktop Pool را نشان می‌دهد.

 

پیش‌نیازهای نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار Horizon View (درس اول)

ایجاد Rule برای دسترسی Horizon 8 به سرور VCenter (درس دوم)

نصب و راه‌اندازی Horizon Connection 8 (درس سوم)

پیکربندی Horizon Connection (درس چهارم)

نصب و راه‌اندازی VMware Horizon Composer (درس پنجم - بخش اول)

نصب و راه‌اندازی VMware Horizon Composer (درس پنجم - بخش دوم)

تنظیم پایگاه داده برای فعال‌کردن Event (درس ششم)

نصب و راه‌اندازی سرور RDS (درس هفتم)

آموزش Horizon View 8- اضافه‌کردن Desktop RDS در حالت دستی (درس هشتم)

آموزش Horizon View 8 - نصب Vmware Horizon Client (درس نهم)

آموزش Horizon View 8 - نصب Vmware Horizon Client (درس دهم)

آموزش Horizon View 8 - ساخت و بهینه‌سازی سیستم‌عامل برای مجازی‌سازی دسکتاپ (درس یازدهم)

آموزش Horizon View 8 - تنظیم و مدیریت Desktop Pools (درس دوازدهم)

آموزش Horizon View 8 - کار با VM Customization Specifications VM Storage (درس سیزدهم)

آموزش Horizon View 8 -تنظیم و مدیریت Manaual Desktop Pools (درس چهاردهم)

آموزش Horizon View 8 - ایجاد Desktop Pools با ویندوز سرور (درس پانزدهم)

آموزش Horizon View 8 - کار با Horizon Connection تحت وب (درس شانزدهم)

آموزش Horizon View 8 -دسترسی به Horizon View از طریق اینترنت (درس هفدهم)

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search