آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم -کار با InfoPath در شیرپوینت (درس دهم)

کار با InfoPath در شیرپوینت

این نرم¬افزار یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای ارتباطی با شیرپوینت است که با آن می‌توانید فرم¬های زیبا و پرمحتوا ایجاد کنید؛ زمانی‌که در صفحات قبل در قسمت لیست قصد داشتیم یک آیتم جدید ایجاد کنیم، یک صفحه ی ساده دارای چند گزینه‌ی ورودی را مشاهده می‌کردید که این نوع صفحات نمی‌تواند کاربر را به خود جلب کند، لذا برای ایجاد فرم‌های متنوّع از نرم¬افزار InfoPath استفاده می‌کنیم.

برای نصب این نرم¬افزار از بسته ی Office 2016 استفاده کنید که این نرم افزار داخل آن بسته قرار دارد.

برای شروع کار با نرم افزار InfoPath، بعد از نصب آن بر روی کلاینت خود وارد سایت شیرپوینتی خود شوید، بعد از این کار به مانند شکل زیر وارد لیستی که ایجاد کردید، شوید و در تب List بر رویCustomize in InfoPath کلیک کنید.

نکته: نرم افزار InfoPath برای اجرا، نیاز به مرورگر Internet Explorer دارد که این، یکی از ویژگی‌های بد شیرپوینت است.

در شکل زیر، لیست شما باز شده است که اطّلاعات خود را به صورت یک فرم در قسمت شماره‌ی یک مشاهده می‌کنید؛ این نرم افزار دقیقاً مانند نرم افزار Word است که کار با آن آسان است؛ در قسمت شماره‌ی دو تمام فیلد‌هایی که قبلاً ایجاد کردید را مشاهده می‌کنید که کار اصلی شما در این نرم افزار با همین اطّلاعات است.

 

 برای اینکه فیلد مورد نظر خود را که قبلاً در لیست ایجاد کردید را وارد فرم کنید، می‌توانید فیلد مورد نظر خود را انتخاب و داخل فرم در جای مناسب رها کنید.

 در ادامه¬ی کار با مثال‌هایی که شرح می‌دهیم کار با InfoPath را به صورت کامل فرا خواهید گرفت.

در قسمت بالای صفحه برای اینکه این فرم را در شیرپوینت پیاده سازی کنید باید بر روی آیکون Publish کلیک کنید، با این کار فرم InfoPath ایجاد و به سرور شیرپوینت ارسال می‌شود.

 

 در شکل روبرو پیغام Publish شدن فرم را مشاهده می‌کنید.

 بعد ازPublish  کردن وارد لیست شوید و بر رویnew item کلیک کنید.

 فرمی که با InfoPath ایجاد کردید را در شکل روبرو مشاهده می‌کنید، این فرم نسبت به قبل کاربر پسند‌تر شده است و شما می‌توانید به بهترین شکل آن را طرّاحی کنید؛ برای اینکه در فرم روبرو اطّلاعات را ذخیره کنید باید بر روی OK کلیک کنید، برای راحتی کار می‌توانید در زیر فرم، دو دکمه ی OK و Cancel اضافه کنید، برای این کار دوباره وارد InfoPath شوید و به مانند صفحه ی بعد عمل کنید.

 برای اضافه کردن دو دکمه ی OK و Cancel، به مانند شکل وارد تب Home شوید و دو دکمه را به فرم اضافه کنید.

 بر روی دکمه ی مورد نظر خود، دو ‌بار کلیک کنید تا تب Properties در بالا ظاهر شود، بعد از این کار در قسمت Action برای اینکه دکمه ی تأیید یا همان، OK ایجاد کنید بر روی Submit کلیک کنید و در قسمت Label نیز نام دکمه ی خود را به دلخواه وارد کنید.

 

 برای فعّال سازی دکم ی Cancel باید دو بار بر روی دکمه ی مورد نظر کلیک کنید و در قسمت Label، نام دکمه را وارد کنید و در ادامه برای اینکه قابلیّت بستن فرم را به آن بدهید باید از قسمت Add Rule و بعد از قسمت When This Button is Clicked، گزینه‌ی Close Form را انتخاب کنید و در شکل بازشده بر روی OK کلیک کنید و بعد، فرم را Publish کنید.

 همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دو دکمه ی OK و Cancel به فرم اضافه شده است و اگر اطّلاعات را تکمیل و بر روی OK کلیک کنید، تمام اطّلاعات در لیست ذخیره خواهد شد و اگر بر روی Cancel کلیک کنید، فرم بسته خواهد شد.

 کار با ظاهر فرم و طرّاحی آن در InfoPath 

برای اینکه فرمی زیبا داشته باشید باید یک طرّاحی خوب و کاربرپسند بر روی آن انجام دهید، بنابراین در این بخش به بعضی از قسمت‌های مربوط به طرّاحی فرم می‌پردازیم.

برای شروع و طرّاحی یک فرم زیبا باید بتوانید دکمه¬ی تأیید، یا ردّ آن را به عکس یا آیکون خاصّی تغییر دهید، برای این کار می‌توانید بر روی دکمه¬ی مورد نظر کلیک راست  کنید و از قسمتChange Control، گزینه‌ی Picture Button را انتخاب کنید.

 

البتّه از تب PROPERTIES می‌توانید بر روی Change Control کلیک کنید و گزینه‌ی Picture Button را انتخاب کنید.

 بعد از تبدیل دکمه به دکمه ی عکس در تب PROPERTIES، دو گزینه‌ی Picture و Hover Picture را مشاهده می‌کنید، اگر بر روی Picture کلیک کنید، می‌توانید یک عکس را برای دکمه¬ی خود مشخّص کنید و اگر گزینه‌ی دوم، یعنی Hover Picture را انتخاب کنید می‌توانید یک عکس برای دکمه ی خود انتخاب کنید، با این تفاوت که هنگامی که مأوس بر روی دکمه ی مورد نظر قرار گرفت، عکس را مشاهده خواهید کرد.

 همان‌طور که در شکل روبرو مشاهده می‌کنید، هر دو دکمه¬ی OK و Cancel به عکس تبدیل شده است تا نمای فرم را زیباتر کنند، برای مشاهده¬ی فرم در قالب شیرپوینت بر روی آیکون Publish در بالای صفحه کلیک کنید.

 نکته: زمانی¬که دکمه را به عکس تبدیل می‌کنید، عملکرد آن بر روی None قرار خواهد گرفت، یعنی اینکه در شکل روبرو اگر دکمه ی OK را به عکس تبدیل کنید، حالت Submit پاک خواهد شد.

برای اینکه کاربر شما متوجّه شود، این آیکون مربوط به چه عملیّاتی است، یک متن بر روی آیکون خود قرار دهید، برای این کار بر روی آیکون مورد نظر خود کلیک راست  کنید و گزینه‌یPicture Button Properties را کلیک کنید.

 در تب Advanced، سه قسمت مختلف را مشاهده می‌کنید؛ در قسمت ScreenTip متن مورد نظر خود را وارد کنید. زمانی که مأوس خود را بر روی دکمه¬ی مورد نظر قرار دهید، این نوشته اجرا و برای شما نمایش داده خواهد شد؛ در قسمت Tab index، هر اندازه این عدد پایین‌تر باشد، هر زمان که فرم را اجرا می‌کنید، عملیّات بر روی همان دکمه اجرا خواهد شد، یعنی اینکه اگر دو دکمه داشته باشید و عدد دکمه ی اوّل را بر روی صفر قرار دهید و دکمه ی دوم را بر روی یک، با اجرا شدن فرم و فشار دادن کلید Enter متوجّه خواهید شد که دکمه‌ای که عدد آن در Tab index، صفر بوده است، اجرا خواهد شد؛ در قسمت Access key نیز می توانید یک حرف، عدد و یا علامت وارد کنید و زمانی که فرم اجرا شد، برای اجرای دکمه ی مورد نظر از کلید ترکیبی Alt + f، به مانند مثال بالا استفاده کنید؛ بر روی OK کلیک کنید.

 در شکل روبرو فرم مورد نظر اجرا شده است، اگر مأوس را بر روی OK یا تأیید قرار دهید، یک نوشته برای شما ظاهر خواهد شد که آن را در صفحه ی قبل وارد کردیم، اگر به شکل Cancel نگاه کنید، یک مربّع دور آن قرار گرفته است که به معنای انتخاب این گزینه به عنوان دکمه ی اوّل است، یعنی با فشار دادن Enter، این کلید، فعّال و فرم بسته خواهد شد.

 برای تغییر رنگ کنترل‌هایی که در فرم قرار دارد، کافی است بر روی آنها دو بار کلیک کنید و یا اینکه کلیک راست کنید و رنگ آن را تغییر دهید.

 اجرا شدن فرم به صورت شناور

یکی از روش‌های اجرا شدن فرم این است که فرم به صورت شناور و در یک صفحه ی جدا اجرا شود؛ برای این کار وارد لیست مورد نظر شوید و به مانند شکل روبرو از تب LIST بر روی List Settings کلیک کنید.

 

 در این صفحه وارد قسمتAdvanced Settings (تنظیمات پیشرفته) شوید.

 در آخر صفحه، گزینه ا‌ی با نام Dialogs وجود دارد که به این نکته اشاره می‌کند که فرم های جدید به صورت پنجره¬ی شناور باز شوند یا خیر؛ انتخاب گزینه¬ی «خیر» باعث می‌شود تا این کارها در یک صفحه ی جداگانه انجام شود؛ گزینه‌ی Yes را انتخاب کنید و بر روی OK کلیک کنید.

 اگر در شکل روبرو بر رویnew item کلیک کنید، مشاهده خواهید کرد که فرم به صورت شناور باز خواهد شد و می‌توانید اطّلاعات خود را در آن وارد کنید.

 شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - بررسی کلی سرور‌ها (درس اول)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - راه اندازی سرور دیتابیس (درس دوم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - راه اندازی سرور شیرپوینت (درس سوم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - کار با سایت ها و لیست ها در شیرپوینت (درس چهارم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - فیلتر کردن و گروه بندی در لیست‌ها (درس پنجم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - ایجاد نما (View) در شیرپوینت (درس ششم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - کار با Task (وظایف) در شیرپوینت (درس هفتم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - ایجاد Template از لیست شیرپوینت (درس هشتم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - کار با ستون Lookup در شیرپوینت(درس نهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم -کار با InfoPath در شیرپوینت (درس دهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - ایجاد شرط در InfoPath (درس یازدهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - دریافت اطّلاعات لیست دیگر در فرم Infopath (درس دوازدهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم -کار با نرم‌افزار SharePoint Designer (درس سیزدهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - فعّال‌سازی ایمیل در شیرپوینت (درس چهاردهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - امنیّت در شیرپوینت 2016 (درس پانزدهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - طرّاحی در شیرپوینت 2016 (درس شانزدهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - کار با کدهای HTML و CSS در صفحات (درس هفدهم)

شیرپوینت را قورت دهید ویرایش دوم - ایجاد Masterpage در شیرپوینت 2016 (درس هجدهم)

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search