آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

SQL Server 2019 - درس پنجم - تعریف پرس‌وجو یا Query در SQL

تعریف پرس‌وجو یا Query در SQL

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در SQL باید بررسی شود بحث پرس‌وجو و یا همان Query است، هر پرس‌وجو می‌تواند شامل چندین دستور باشد که در زیر آنها را بررسی می‌کنیم.

 3-1-5-1 بررسی دستور SELECT

برای اینکه در SQL اطلاعات را از جدول­های بازیابی به قولی فِچ کنیم از دستور SELECT استفاده می‌کنیم، در زیر نمونه‌ای از این دستور را مشاهده می‎کنید:

SELECT column1, column2, ...
FROM table_name;

 در دستور بالا، دستور SELECT را با حروف بزرگ می‌نویسیم و بعد از آن باید ستون (column1, column2) مربوط به جدولی را که می‌خواهید داده‌ها را از آن استخراج کنید می‎نویسید، در سطر دوم با دستور FROM، اسم جدول را به‌جای table_name می‌نویسید.

برای اینکه این دستورات را در سرور SQL تست بگیریم باید به‌مانند شکل 15-3 وارد Management شوید و بر روی دیتابیس مورد نظر خود کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Query را انتخاب کنید.

برای شروع کار به جدول 5-3 توجه کنید، می‌خواهیم با استفاده از این جدول عملیات مختلف خود را انجام دهیم و داده‌ها را فراخوانی کنیم.

 جدول 5-3 Customers

 

برای ایجاد این جدول از طریق SSMS یک جدول ایجاد کنید و آن را با اسم Customers ذخیره کنید و بعد از ایجاد، اطلاعات جدول 5-3 را درون آن وارد کنید تا در ادامه بتوانید از آنها استفاده کنید، این موضوع را در شکل 16-3 مشاهده می‌کنید.

 

شکل 16-3 ویرایش جدول Customers

 

شکل 17-3 ورود اطلاعات در جدول Customers

مثال اول انتخاب ستون

SELECT [Customer Name] , City FROM Customers

 

در دستور بالا، ستون Customer Name و City از جدول Customers انتخاب شده است، توجه داشته باشید علامت [] را بهتر است زمانی قرار دهید که یک جمله­ی دو حرفی یا بیشتر دارید، مثلاً در مثال بالا اگر city بود، نیاز به علامت [] نبود، اما چون Customer Name از دو قسمت با فاصله تعریف شده است باید حتماً علامت [] را قرار دهید.

به‌مانند شکل 18-3 دستور مورد نظر را بنویسید و برای دریافت خروجی باید کلید F5 را فشار دهید، این دستور دو ستون Customer Name و City را در خروجی نمایش می‌دهد.

 

شکل 18-3 خروجی دستور SELECT

مثال دوم نمایش تمام اطلاعات جدول

برای اینکه بتوانید همه‌ی اطلاعات جدول مورد نظر خود را مشاهده کنید باید از دستور زیر استفاده کنید:

SELECT * FROM Customers

همان‌طور که در شکل 19-3 مشاهده می‌کنید، تمام اطلاعات جدول در خروجی نمایش‌داده شده است.

 

شکل 19-3 نمایش جدول Customers

اگر بخواهیم در یک جدول، تنها اطلاعات متمایز شده و نه تکراری را نمایش دهیم باید از دستور زیر استفاده کنیم:

SELECT DISTINCT column1, column2, ...
FROM table_name;

در دستور بالا به‌مانند قبل باید نام ستون‌ها را جلوی دستور SELECT بنویسید، اما تنها باید بعد از دستور SELECT از DISTINCT استفاده کنید تا اطلاعات شبیه به هم را تنها یک‌بار در خروجی نمایش دهد.

مثال سوم نمایش اطلاعات شهر‌های مشابه

دستورات زیر را اجرا کنید:

SELECT Country FROM Customers;

SELECT DISTINCT Country FROM Customers;

خروجی دستورات بالا را در شکل 20-3 مشاهده می‌کنید، دستور اول تمام شهر‌ها را به شما نمایش داده است، اما در دستور دوم تنها یکی از شهر‌های Mexico را نمایش داده است و این مورد می‌‎تواند در نمایش بهتر اطلاعات کمک‌ کند.

 

شکل 20-3 نمایش جدول

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search