آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

SQL Server 2019 - درس دوم - قسمت دوم - نصب و راه اندازی

در ادامه مبحث قبلی

اولین قسمتی که بررسی می‌کنیم Databases است، به‌مانند شکل 19-2، بعد از بازکردن قسمت Databases، دو گزینه را مشاهده می‌کنید، یکی Systems و دیگری Database Snapshots است؛ در قسمت Systems، چهار دیتابیس را مشاهده می‌کنید که به‌صورت پیش‌فرض ایجاد می‌شوند.

شکل 19-2 بررسی Database

جدول 4-2 دیتابیس‌های سیستم

در بالای نرم‌افزار چندین منو قرار دارد که با هم آنها را بررسی می‌کنیم:
در منوی فایل می‎توانید با کلیک بر روی Connect Object Explorer به دیتابیس جدید خود متصل شوید و یا با انتخاب گزینه‌ی Disconnect، ارتباط را قطع کنید؛ گزینه‌های دیگر برای ایجاد پروژه¬ی جدید و یا بازکردن پروژه‌های قبلی است؛ در قسمت Recent Projects and Solutuin می‌توانید آخرین پروژه‌هایی را که باز کردید را مشاهده کنید.
در منوی Edit می‌توانید اطلاعات را جستجو، کپی، حذف و... کنید.
در منوی View، گزینه‎ی Explorer Object ابزاری برای نمایش کلی دیتابیس‌ها، سرویس‎ها و... است که اگر به نرم‌افزار توجه کنید در سمت چپ، این ابزار را می‌توانید ببینید؛ گزینه‎ی Details Explorer Object ابزاری است زیرمجموعه¬ی ابزار  Explorer Object  که اطلاعات داخلی آن را نمایش می‌دهد.
گزینه‎ی Explorer Solution، ابزاری که در سمت راست برنامه ظاهر می‌شود و برای نمایش اطلاعات پروژه‎ی شما ایجاد شده است؛ این پروژه‎ها می‎تواند پروژه‌های در Visual Studio شما باشد.
گزینه‌ی Window Bookmark، این ابزار مفید برای ایجاد Bookmarkهایی در کد است که شما را سریع به کد مورد نظر در پروژه می‎رساند.
گزینه‌ی Explorer Utility، ابزاری برای مدیریت پایگاه‌داده‎ها و نظارت کلی بر روی آنها در داخل سازمان و یا سازمان‌هایی در فواصل دورتر از آن است.
منوی Debug، این منو برای کنترل پروژه است و برای بررسی و اشکال‌زدایی پروژه کاربرد دارد که در خلال کار بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.
منوی Tools، با استفاده از Profiler Server SQL می‌توانیم تمام Logهای مربوط به پروژه را در مسیر مشخصی ذخیره کنیم تا بتوانیم در صورت مواجه¬شدن با مشکل آنها را بررسی کنیم.
اگر در منوی فایل بر روی Options کلیک کنید، می‌توانید تنظیمات کلی نرم‌افزار SQL را مشاهده و آنها را تغییر دهید.

2-3 دسترسی از طریق شبکه به SQL Server
شاید شما در سازمان خود احتیاج داشته باشید که هم‌زمان چندین کاربر به SQL سرور شما متصل شوند و این کار نیاز به فعال‌کردن دسترسی از طریق شبکه به SQL است.
شما می‌توانید سرور SQL خود را عضو شبکه دومین خود کنید و به کاربرانی که نیاز به دسترسی به پایگاه‌داده دارند، دسترسی لازم را اعمال کنید.
برای شروع باید وارد سرور SQL خود شوید و گزینه‌ی Configuration را در جستجو وارد کنید و ابزار SQL Server 2019 Configuration Manager را به‌مانند شکل 20-2 اجرا کنید.

شکل 20-2 سرویس Configuration
در شکل 21-2، از سمت چپ وارد SQL Server network Configuration شوید و بر روی گزینه‌ی مورد نظر کلیک کنید تا لیست آن باز شود.
در لیست مورد نظر بر روی TCP/IP دو بار کلیک کنید.

شکل 21-2 تنظیم پروتکل دسترسی
در شکل 22-2 و در تب Protocol، گزینه‌ی Enabled را در حالت Yes قرار دهید و وارد تب IP Addresses شوید.

 شکل 22-2 بررسی TCP/IP
به‌مانند شکل 23-2، در تب IP addresses و در قسمتی که IP سرور شما مشخص شده است باید دو گزینه‌ی اول را در حالت Yes قرار دهید و در قسمت TCP Port، شماره‌ی پورت 1433 را وارد کنید، زمانی¬که این پورت را وارد می‌کنید باید آن را در Firewall سیستم خود باز کنید تا کاربران بتوانند از طریق شبکه به SQL دسترسی داشته باشند. (در صورت خاموش بودن Firewall نیاز به این کار نیست).

شکل 23-2 تنظیم TCP/IP
برای اینکه تنظیمات پورت بر روی همه‌ی گزینه‌ها انجام شود، بهتر است در پایین شکل 23-2 گزینه‌ی TCP Port را به‌مانند شکل 24-2 بر روی 1433 قرار دهید.

شکل 24-2
برای تست عملکرد ارتباطی با SQL از طریق شبکه، در یکی از کلاینت‌هایی که عضو شبکه است نرم‌افزار SSMS را نصب و اجرا می‌کنیم.
همان‌طور که در شکل 25-2 مشاهده می‌‍کنید در قسمت Server Name، نام سرور SQL خود را وارد کردیم و بعد از کلیک بر روی Connect با خطای مورد نظر روبرو شدیم؛ این خطا چند دلیل می‌تواند داشته باشد:
1-    شبکه در دسترس نباشد.
2-    Firewall مربوط به سرور SQL روشن باشد و جلوی ورود را بگیرد.
3-    تنظیمات سرور SQL مشکلی داشته باشد.

 شکل 25-2 خطای ورود به SQL Server
در گزینه‌ی اول که باید برای تست یکی از سرور‌های دیگر در شبکه را تست بگیرید، توجه کنید که آن را می‌بینید یا نه، اگر اوکی بود که هیچ، اگر نه که باید شبکه را به‌صورت فیزیکی بررسی کنید، شاید کابل یا کارت شبکه ایراد دارد و یا مشکل نرم‌افزاری است.
در گزینه‌ی دوم باید وارد سرور SQL شوید و سرویس Firewall را اجرا کنید، برای این کار باید به‌مانند شکل 26-2 بر روی Advanced settings کلیک کنید.

شکل 26-2 تنظیم فایروال
در شکل 27-2 برای اینکه به ترافیک ورودی به سرور SQL دسترسی لازم دهید باید بر روی Inbound Rules کلیک کنید و در صفحه‌ی باز شده بر روی New Rule کلیک کنید.

شکل 2-27 تنظیم فایروال
در شکل 28-2 باید گزینه‌ی Port را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

 شکل 2-28 تنظیم Port SQL
در شکل 29-2 باید گزینه‌ی TCP را انتخاب کنید و در قسمت Spicific Local ports، پورت 1433 مربوط به SQL را وارد کنید تا درخواست‌هایی که از بیرون به داخل سرور با این پورت وارد می‌شود، مجوز دسترسی داشته باشد.

 شکل 29-2 تنظیم Port SQL
در شکل 30-2 باید گزینه¬ی Allow the connection را انتخاب کنید.

 شکل 2-30 دسترسی به Port
در شکل 31-2 باید مشخص کنید که این دسترسی در چه قسمتی اعمال شود، اگر چنانچه کلاینت شما در منطقه¬ی دومین قرار دارد باید فقط گزینه‌ی دومین را انتخاب کنید، اما اگر کلاینت در منطقه‌ی دیگر، مثلاً در Workgroup قرار داشته باشد، نمی‌تواند به SQL متصل شود.

شکل 2-31 دسترسی به Port

یک نام به‌مانند شکل 32-2 وارد کنید و بر روی Finish کلیک کنید تا Rule مورد نظر ایجاد شود.

 

 شکل 32-2 دسترسی به Port
بعد از ایجاد Rule در فایروال سرور SQL باید از طریق کلاینت تست بگیریم تا ببینیم می‌توانیم به سرور SQL  از طریق شبکه متصل بشویم یا نه؛ برای این کار SQL Server Management Studio را طبق شکل 33-2 اجرا کنید و در قسمت Server Name باید نام سرور SQL خود را وارد و بر روی Connect کلیک کنید.

شکل 2-33 ورود به SQL Server
اگر مشکلی در ارتباط شبکه و دومین شما وجود نداشته باشد به‌راحتی به سرور SQL متصل خواهید شد، اما اگر طبق شکل 34-2 با خطا روبرو شدید، باید دوباره وارد فایروال سرور SQL شوید و منطقه‌ی کاری را تغییر بدهید.

شکل 34-2 خطای ورود به SQL
طبق شکل 35-2 وارد فایروال SQL شوید و بر روی Rule مورد نظر خود کلیک راست و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

شکل 35-2 بررسی Firewall
در شکل 36-2 وارد تب Advanced شوید و تیک گزینه‌ی Private را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید.

شکل 36-2 دسترسی Private
همان‌طور که در شکل 37-2 مشاهده می‌کنید به‌درستی توانستیم به سرور SQL از طریق شبکه متصل شویم.

شاید در سازمان خود چندین سرور SQL داشته باشید و به همه¬ی آنها از طریق شبکه متصل می‌شوید، برای راحتی کار خود بهتر است یک گروه ایجاد کنید و همه¬ی آنها را در گروه مورد نظر خود قرار دهید.
برای این کار در نرم‌افزار SQL Management Studio به‌مانند شکل 38-2 وارد منوی View شوید و بر روی گزینه‌ی Registered Servers کلیک کنید.

شکل 38-2 Register Server
در شکل 39-2 بر روی Local Server Groups کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Server Group را انتخاب کنید.

شکل  39-2 Register Server
در شکل 40-2 باید یک اسم برای گروه خود وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

شکل 40-2 Register Server
بر روی نام گروهی که ایجاد کردید، طبق شکل 41-2 کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Server Registration را انتخاب کنید.

شکل  41-2 Register Server
در شکل 42-2 باید نام سرور را در قسمت Server name وارد کنید و بر روی Save کلیک کنید.

شکل 42-2 Register Server
همان‌طور که در شکل 43-2 مشاهده می‌کنید، سرور به لیست اضافه شده است و با کلیک بر روی آن به‌راحتی به سرور SQL متصل خواهید شد.

شکل 43-2 Register Server

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search