آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

SQL Server 2019 - درس دوم- نصب و راه اندازی

فصل دوم
پیاده‌سازی SQL Server 2019
2-1 نیازمندی‌های SQL Server 2019
برای اینکه سرور SQL خود را راه‌اندازی کنیم، نیاز داریم بدانیم که این سرور چقدر از منابع سخت‌افزاری ما را قرار است مصرف کند، برای همین به جدول 1-2 توجه کنید.

نکته:
نصب SQL Server فقط در پردازنده‌های x64 پشتیبانی می‌شود و در پردازنده‌های x86 پشتیبانی نمی‌شود که باید به این نکته توجه کنید.
جدول 2-2 نشان می‌دهد که کدام نسخه های SQL Server 2019 با کدام نسخه¬های Windows سازگار است:

از نیازمند‌‎ی‌های دیگر SQL Server می‌توان به . NET Framework اشاره کرد که باید نسخه¬ی مورد نظر آن را که در خود ویندوز ارائه می‌شود نصب کنید، البته این نرم‌افزار به‌صورت پیش‌فرض بر روی سرور نصب خواهد شد.
توجه داشته باشید در هنگام نصب SQL Server اجزای زیر بر روی سرور نصب خواهد شد:
•    SQL Server Native Client
•    SQL Server Setup support files
اگر بخواهید SQL را به همراه اجزای کامل آن بر روی سرور نصب کنید، هرکدام از اجزا طبق جدول 3-2 نیازمند فضای موردنیاز هستند.
توجه داشته باشید که این مورد را در موقع نصب SQL انتخاب خواهیم کرد.

نکته:
SQL Server از دیسک با سکتور‌های 512 بایت تا 4 کیلوبایت پشتیبانی می‌کند و اگر بخواهید از سکتور‌های بالای 4 کیلوبایت استفاده کنید، مطمئناً با خطا روبرو خواهید شد، برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.
https://support.microsoft.com/en-us/topic/hard-disk-drive-sector-size-support-boundaries-in-sql-server-4d5b73fa-7dc4-1d8a-2735-556e6b60d046


SQL Server برای ذخیره¬ی اطلاعات از منابع ذخیره‌سازی زیر می‌تواند استفاده کند:
1-    حافظه¬¬¬¬¬ داخلی سرور یا همان هارددیسک محلی.
2-    محل ذخیره‌سازی به اشتراک گذاشته شده در شبکه.
3-    SQL Server failover cluster.
4-    Storage Spaces Direct (S2D) (تکنولوژی شبیه به RAID که اطلاعات دیتابیس در چند سرور قابل‌دسترس است، این ویژگی همان Fault Tolerance است).
5-    فضای ذخیره‌سازی SMB (می‌توانید از یک Windows Server به‌عنوان FileServer برای انکار استفاده کنید).

به دلایل امنیتی که مایکروسافت اعلام کرده، بهتر است که SQL Server را بر روی Domain Controller نصب نکنید، چون موارد زیر را در پی خواهد داشت:
1- نمی‌توانید سرویس‌های SQL Server را در یک Domain Controller تحت اکانت local service  اجرا کنید که بسیار اذیت‌کننده خواهد بود.
2- پس از نصب SQL Server بر روی سیستم مورد نظر، نمی‌توانید سیستم مورد نظر را از یک عضو دامنه به یک کنترل‌کننده¬ی دامنه تغییر دهید؛ قبل از تغییر سیستم میزبان به یک کنترل‌کننده¬ی دامنه، باید SQL Server را حذف نصب کنید.
3- پس از نصب SQL Server بر روی رایانه، نمی‌توانید رایانه را از یک کنترل‌کننده¬ی دامنه به یک عضو دامنه تغییر دهید. قبل از تغییر رایانه میزبان به عضو دامنه، باید SQL Server را حذف و بعد نصب کنید.
4- SQL Server failover cluster در یک دومین کنترل خواندنی پشتیبانیی نمی‌شوند.
   5- SQL Server در یک کنترل‌کننده¬ی دامنه فقط خواندنی پشتیبانی نمی‌شود. SQL Server Setup نمی‌تواند گروه‌های امنیتی یا حساب‌های ارائه‌دهنده¬ی خدمات SQL Server را در یک کنترل‌کننده¬ی دامنه¬ی فقط خواندنی ایجاد کند. در این سناریو، نصب ناموفق است.
   6- یک نمونه خوشه¬ی شکست¬خورنده¬ی SQL Server در محیطی که فقط یک کنترل‌کننده¬ی دامنه¬ی فقط خواندنی قابل‌دسترسی است پشتیبانی نمی‌شود.

2-2 نصب و راه‌اندازی SQL Server 2019 در ویندوز
قبل از نصب SQL Server 2019 بهتر است یک موضوع بسیار مهم را بررسی کنیم، همان‌طور که می‌دانید دو نوع سیستم داریم:
1-    فیزیکی
2-    مجازی
به طور معمول یک سیستم فیزیکی با رم و هارد و فضای ذخیره‌سازی مناسب را برای نصب SQL Server در نظر می‌گیرید و فکر می‌کنید بهترین عملکرد را ارائه دادید، اما اگر در این‌ بین، اطلاعات شما از دست برود و هارددیسک شما خراب شود، آن‌وقت چه کاری باید انجام دهید، آیا به نظر شما استفاده از سیستم فیزیکی برای استفاده¬ی مستقیم از SQL Server کار درستی خواهد بود؟

هرچند می‌توانید با روش‌هایی مانند Raid بندی و روش‌های دیگر جلوی ازبین‌رفتن اطلاعات را بگیرید، اما بهترین کار این است که از مجازی‌سازی استفاده کنیم و ازروی ماشینی که ایجاد می‌کنیم، پشتیبان تهیه کنیم تا در موقع ازدست‌رفتن سرور در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانیم آن را برگردانیم، البته روش‌های پشتیبان‌گیری در SQL یک موضوع مفصل خواهد بود که در فصل مربوط به پشتیبان‌گیری به‌صورت کامل به آن خواهیم پرداخت.
ما برای این کتاب سرور مجازی را انتخاب می‎کنیم، بهترین عملکرد در مجازی‌سازی را شرکت VMware ارائه می‌دهد و شما می‌توانید ماشین مورد نظر خود را توسط نرم‌افزار VMware Workstation و یا با سیستم‌عامل ESXi ایجاد کنید که کار با این نرم‌افزار‌‎ها را در کتاب VMware Systems به طور کامل توضیح دادیم و می‎توانید نسخه¬ی الکترونیکی را از سایت بنده دریافت کنید.
برای این کتاب ما از یک سرور ESXi استفاده کردیم که روی آن یک ماشین مجازی ایجاد کردیم و سخت‌افزار مناسب را برای آن در نظر گرفتیم، بعد از این کار بر روی آن ویندوز سرور 2019 نصب کردیم تا همه چیز برای نصب نرم‌افزار SQL آماده باشد.
برای اینکه نرم‌افزار SQL Server 2019 را دانلود کنید می‌توانید به‌صورت مستقیم از سایت مایکروسافت دانلود کنید و یا اینکه آن را از سایت‌های ایرانی دانلود کنید که آدرس آن هم در زیر قرار دارد:
https://soft98.ir/software/programming/3594-microsoft-sql-server-all-2017-full-1.html
بعد از دانلود فایل مورد نظر، به‌مانند شکل 1-2 بر روی فایل Setup.exe دو بار کلیک کنید.

شکل 1-2 فایل Setup
اولین صفحه‌ای که به شما نمایش داده می‌شود، شکل 2-2 است که گزینه‌های مختلفی را به شما ارائه می‌دهد، مثلاً در گزینه‌ی اول اطلاعاتی را در مورد سخت‌افزار و نرم‌افزار موردنیاز برای نصب SQL Server توضیح می‌دهد و همچنین در گزینه‌های دیگر می‌توانید موارد دیگر را هم بررسی کنید.
برای اینکه متوجه شویم که سیستمی که در حال نصب SQL بر روی آن هستیم آیا مناسب است یا نه باید در شکل 2-2 بر روی لینک System Configuration Checker کلیک کنید، تا به‌مانند شکل 3-2 همه‌ی گزینه‎ها اوکی باشد.

شکل 2-2  نصب SQL Server

شکل 3-2 بررسی نصب SQL

برای اینکه نصب SQL Server  را آغاز کنید، باید به‌مانند شکل 4-2 وارد Installation شوید و بر روی New SQL Server stand-alone installation or add fearure to an existing installation کلیک کنید.

شکل 4-2  نصب SQL
در شکل 5-2 باید سریال نرم‌افزار را وارد و بر روی Next کلیک کنید.

شکل 5-2 سریال برنامه
در شکل 6-2 باید توافقنامه¬ی استفاده از این نرم‌افزار را مطالعه و درصورتی‌که آن را قبول دارید، تیک گزینه‌ی I accept the license terms را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.
تأیید توافقنامه

شکل 6-2 تأیید توافقنامه
به‌مانند شکل 7-2 می‌توانید با انتخاب تیک گزینه‌ی Use Microsoft Updates To …  آخرین آپدیت‌های نرم‌افزار SQL را از سایت مایکروسافت دریافت کنید.

 شکل 7-2 دریافت آپدیت

در شکل 8-2 بررسی اولیه انجام می‌شود و در این قسمت همه چیز باید Passed باشد، اگر به شکل 8-2 توجه کنید، متوجه خواهید شد که قسمت Firewall با یک اخطار روبرو شده است و به این موضوع اشاره دارد که برای استفاده از SQL در شبکه باید پورت‌های مورد نظر آن در فایروال باز باشد که با یاری خدا در ادامه این کار را انجام خواهیم داد.

شکل 8-2 بررسی نیازمندی‌های اولیه
در شکل 9-2 باید تیک گزینه‌ی Database Engine را انتخاب کنید و همچنین می‌توانید مسیر نصب را تغییر دهید.

aشکل 9- 2 انتخاب Feature
در شکل 10-2 باید Instance را مشخص کنید، Instance را به‌عنوان یک ظرف در نظر بگیرید که داخل آن می‌‍توانید دیتابیس خود را قرار دهید و نرم‌افزار‌های خاص خود را داشته باشید، مثلاً اطلاعاتی که در Instance با نام DB1 قرار دارد با اطلاعاتی که در Instance با نام DB2 قرار دارد متفاوت است، اصولاً Instance را به‌عنوان یک مزرعه¬ی جدا می‌شناسند که داخل آن می‌توانید دیتابیس‌ها و سرویسهای خود را داشته باشید، در شکل 10-2 Instance با نام پیش‌فرض MSSQLSERVER قرار دارد که سرویس را بر روی آن فعال می‌کنیم.

شکل 10-2 بررسی Instance
در شکل 11-2 باید یک کاربر را برای اجرای سرویس‌های SQL در نظر بگیرید، توجه داشته باشید که آن کاربر دسترسی لازم در شبکه را داشته باشد، برای همین منظور کاربر babajani که یک کاربر تحت دومین است با دسترسی کامل به شبکه وارد شده است و با همین کاربر هم باید در ادامه وارد SQL شویم.

شکل 11-2 تنظیم سرور
در شکل 12-2 باید مشخص کنید که چه کاربرانی دسترسی به Database داشته باشند که با کلیک بر روی Add Current User می‌توانید با کاربری که در حال نصب SQL هستید، آن را به لیست اضافه کنید و یا اینکه هر کاربر دیگری که مورد نظر شماست با کلیک بر روی Add آن را به لیست اضافه کنید، توجه داشته باشید دو حالت احراز هویت وجود دارد که به‌صورت پیش‌فرض Windows aythentication mode انتخاب شده است و اگر بخواهید کاربر sa که کاربر پیش‌فرض در SQL است باید در این قسمت گزینه Mixed Mode را انتخاب و یک رمز عبور برای آن در نظر بگیرید.

شکل 12-2 تنظیم دسترسی به دیتابیس
در شکل 13-2 بر روی Install کلیک کنید تا کار نصب آغاز شود.

شکل 13-2 Install SQL
همان‌طور که در شکل 14-2 مشاهده می‌کنید نرم‌افزار SQL Server به‌درستی بر روی سرور نصب شده است.

شکل 14-2 Finish Install
اگر بعد از نصب به‌مانند شکل 15-2 وارد Services شوید، مشاهده خواهید کرد که سرویس SQL Server به‌درستی در حال اجرا است.

شکل 15-2 سرویس SQL Server
بعد از نصب نرم‌افزار SQL Server نیاز به یک نرم‌افزاری داریم تا بتوانیم SQL را مدیریت کنیم، یعنی کاربر جدید تعریف کنیم، دسترسی آن را مشخص کنیم، دیتابیس جدید و موارد دیگر؛ همه‌ی این کار‌ها توسط نرم‌افزار SQL Server Management Tools یا به‌اختصار SSMS انجام خواهد گرفت، در نسخه‌های جدید این نرم‌افزار به‌صورت جداگانه ارائه می‌شود و می‌توانید از طریق لینک زیر آن را دانلود کنید:
https://docs.microsoft.com/en-us/sql/ssms/download-sql-server-management-studio-ssms?view=sql-server-ver15
بعد از ورود به صفحه¬ شکل 16-2 بر روی لینک دانلود کلیک کنید تا نرم‌افزار مورد نظر دانلود شود و بعد از دانلود آن را بر روی سرور و یا هر سیستمی که می‌خواهید نصب کنید.

شکل 16 -2 دانلود SSMS

بعد از نصب و از طریق منوی Start نرم‌افزار SSMS را اجرا کنید که به‌مانند شکل 17-2 صفحه مورد نظر برای شما ظاهر خواهد شد. در این صفحه شما باید در قسمت Server Type، گزینه‌ی Database Engine را انتخاب کنید که شامل دیتابیس شما خواهد بود؛ در قسمت Server Name باید نام سرور SQL خود را وارد کنید، توجه داشته باشید اگر داخل سرور هستید می‌توانید از نام localhost نیز استفاده کنید، اما برای دسترسی از بیرون باید از نام سرور استفاده کنید. در قسمت Authentication نیز اگر بر روی Windows Authentication قرار دهید با همان نام کاربری که Login کردید وارد خواهد شد که مسلماً باید دسترسی لازم را داشته باشد و یا اینکه می‌توانید از SQL Server Authentication استفاده کنید.

شکل 17-2 ورود به SQL Server
در شکل 18-2 یک نمای کلی از نرم‌افزار SSMS را که به Database Engine متصل شده است را مشاهده می‎کنید، در قسمت Databases می‌توانید دیتابیس‌های خود و دیتابیس‌هایی که توسط نرم‌افزار‌های دیگر به‌صورت اتوماتیک ایجاد می‌شود را مشاهده کنید. در قسمت Security باید کاربران خود را معرفی و دسترسی‌های لازم برای آنها را مشخص کنید؛ در قسمت Server Objects یک سری اشیا یا همان Object وجود دارد که برای مانیتور کردن عملکرد سرور خواهد بود. در قسمت Replication نیز یک سری ابزار وجود دارد تا بتوانید دیتابیس‌ها را از یک پایگاه‌داده به یک پایگاه‌داده به‌صورت درست و امن انتقال دهید، PolyBase  نیز یک ابزار برای انتقال اطلاعات از یک پایگاه‌داده متفاوت، مانند Oracle به SQL است؛ گزینه‌ی Always On High Availability برای ایجاد یک گروه از سرور‌ها برای پایدار نگه‌داشتن دیتابیس‌ها و سرور‌ها است که یک روش جدید در میان روش‌های دیگر است. در قسمت Managemnt یک سری ابزار وجود دارد، مانند پشتیبان‌گیری از دیتابیس‌ها، LOG گیری و موارد دیگر که در مدیریت SQL بسیار کمک‌کننده خواهد بود؛ قسمت Inetgaration Service Catalog  نیز برای یکپارچه‌سازی داده‌ها در سازمان شما است که با یاری خدا همه‌ی این گزینه‌ها را در ادامه توضیح خواهیم داد و در آخر نیز سرویس SQL Agent برای انجام پشتیبان‌گیری و کارهایی دیگر موردنیاز است.

 شکل 18-2 SQL Server Management Studio

 

 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search