آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

آموزش CCNA Security- نصب و راه اندازی GNS3 به همراه IOU (درس ششم)

نصب و راه اندازی GNS3 به همراه IOU
GNS3 یکی از بهترین نرم‌افزار‌های مجازی سازی برای دستگاه‌های شبکه خصوصاً سیسکو است است که عملکرد خوبی را دارا است، یکی از مهمترین مشکلات GNS3 در گذشته در زمینه‌ی سوییچ بوده که عملکرد ضعیفی داشته ولی با روی‌کار آمدن نرم‌افزار IOU این ضعف بر طرف شده و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد، در این قسمت می‌خواهیم نحوه نصب و راه اندازی نرم‌افزار GNS3 را بررسی کنیم و IOU را به آن متصل کنیم.
برای شروع کار این دو نرم‌افزار را دانلود کنید:

GNS3 Installation
http://p30download.com/fa/entry/56879/
GNS3 VMware Workstation
https://github.com/GNS3/gns3-gui/releases/download/v2.1.9/GNS3.VM.VMware.Workstation.2.1.9.zip
نصب GNS3 ساده بوده و نیاز به توضیح خاصی ندارد ولی فایل GNS3 VMware Workstation به صورت یک فایل فشرده با پسوند ova است که با کلیک بر روی آن ماشین مجازی آن بر روی نرم‌افزار VMware Workstation ایجاد خواهد شد، اگر با VMware کار نکردید می‌توانید کتاب آن را از سایت دانلود و مطالعه کنید.

بعد از باز کردن فایل مورد نظر شکل زیر ظاهر خواهد شد که می‌توانید اسم و آدرس ذخیره شدن آن را تغییر دهید و بر روی کلید Import کلیک ککنید تا ماشین مورد نظر ایجاد شود.

بعد از فعال شدن ماشین برای اینکه تنظیمات خود را بر روی آن اعمال کنید بر روی Edit virtual machine settings که در شکل مشخص شده است کلیک کنید.

در این صفحه می‌توانید مقدار رم و CPU ماشین مورد نظر را برای عملکرد بهتر تغییر دهید که به صورت پیش‌فرض 2 گیگابایت رم و 1 هسته CPU به آن اختصاص داده شده است که برای کار ما پاسخگو خواهد بود، در قسمت بعد کارت شبکه مورد نظر را انتخاب کنید و در صفحه باز شده تیک گزینه‌ی Bridged را انتخاب کنید تا این سرور بتواند به شبکه واقعی شما از طریق کارت شبکه اصلی متصل شود.

البته برای اینکه تنظیمات مربوط به کارت شبکه‌ها را در نرم‌افزار VMware بررسی کنید باید وارد منوی Edit شوید و گزینه‌ی virtual Network Editor را انتخاب کنید.

در این صفحه باید کارت شبکه VMnet0 را انتخاب کنید و در پایین صفحه گزینه‌ی Bridged را انتخاب و کارت شبکه واقعی سیستم خود را که به شبکه اصلی شما متصل است انتخاب کنید و ب رروی OK کلیک کنید.
نکته: شما می‌توانید یک شبکه مجازی داشته باشید و از کارت شبکه از نوع Host Only استفاده کنید و نیاز به کارهای بالا نیست.

 

اگر به شکل بالا که برای شما آماده کردیم توجه کنید مفهوم Bridged را بهتر درک خواهید کرد، ماشین مجازی داخل یک سیستم فیزیکی اصلی است که از طریق کارت شبکه‌ای که آن سیستم به دنیای شبکه اصلی ما متصل است از طریق پل یا همان Bridged به شبکه اصلی متصل می‌شود و می‌تواند مثلاً آدرس IP را از سرویس DHCP دریافت کند.

بعد از روشن کرد ماشین و اجرا شدن آن صفحه روبرو برای شما ظاهر خواهد شد که اگر تنظیمات مربوط به کارت شبکه را به درستی انجام داده باشید، آدرس IP به آن اختصاص داده خواهد شد که در این شکل آدرس 192.168.5.219 به آن داده شده است، در قسمت زیر IP دستورات مربوط به متصل شدن با SSH مشخص شده است که نام کاربر یو رمز عبور آن GNS3 است که در ادامه با آن کار خواهیم کرد، تا اینجا توانستیم نرم‌افزار GNS3 را به همراه ماشین مجازی آن فعال کنیم در ادامه باید سوییچ لایه دو و سه IOU را به GNS3 اضافه کنیم و از آن در این کتاب استفاده کنیم، پس باید به درستی مطالب بعد را انجام دهید تا مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

نرم‌افزار GNS3 را اجرا کنید، بعد از اجرا شکل زیر ظاهر خواهد شد، در این قسمت گزینه‌ی اول را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.
نکته: در بعضی موارد در این قسمت و در ادامه با خطاهای مختلف مواجه خواهید شد که این مشکل‌ها بر می‌گردید به تنظیمات آنتی ویروس و فایروال.

در این صفحه باید آدرس سروری که نرم‌افزار GNS3 بر روی آن نصب شده است را مشخص کنید، توجه داشته باشید که چورت پیش‌فرض برای اتصال 3080 است.
بر روی Next کلیک کنید.

 

در این قسمت اگر مراحل راه‌اندازی ماشین مجازی را در قسمت قبل انجام داده باشید این قسمت ماشین مورد نظر را به صورت خودکار شناسایی خواهد کرد، مقدار CPU و مقدار رم را مشخص کرده و بر روی Next کلیک کنید.

در این قسمت  به ماشین مجازی متصل شدیم و برای ادامه کار بر روی Finish کلیک کنید.

 بعد از کلیک بر روی Finish صفحه روبرو ظاهر خواهد شد که باید IOS مربوط به سوییچ لایه دو و سه را به نرم‌افزار GNS3 اضافه کنیم، برای این کار گزینه‌ی Add an IOU … را انتخاب کنید و بر روی OK کلیک کنید.

برای استفاده از IOS مربوط به سوییچ، دو فایل Image مربوط به سوییچ لایه دو لایه سه را از لینک زیر دانلود کنید:
Switch L2 & L3:
https://drive.google.com/file/d/0B8tSmsEbVQs-bjVXY3VqMFJrc1E/view
در این صفحه بر روی آیکون دانلود کلیک کنید و هر دو فایل را دریافت کنید.

در این قسمت گزینه‌ی GNS3 VM به صورت پیش‌فرض انتخاب شده است.
بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه باید دو فایلی که برای سوییچ سیسکو بوده را به ماشین مجازی معرفی کنید، برای این کار برای سوییچ لایه دو نام مورد نظر خود را وارد کنید، و در قسمت Type باید گزینه‌ی L2 image را انتخاب کنید و با کلیک بر روی Browse فایل IOS مربوط به آن را انتخاب کنید، با این کار فایل IOS در ماشین مجازی GNS3 آپلود خواهد شد.

بعد از کلیک بر روی Finish به مانند شکل زیر سوییچ لایه دو به لیست مورد نظر اضافه خواهد شد و برای اینکه سوییچ لایه سه هم به لیست اضافه کنید باید بر روی New کلیک کنید.

در این صفحه هم نام سوییچ لایه سه را وارد و فایل IOS آن را به نرم‌افزار معرفی تا در ماشین مجازی آپلود شود.
بعد از اتمام کار بر روی Finish کلیک کنید.

اگر در نرم‌افزار GNS3 به قسمت Servers Summary توجه کنید، هر دو سرور local و سرور مجازی را به همراه مانیتورینگ سخت‌افزاری آن مشاهده می‌کنید که این موضوع نشان دهنده فعال بودن آن‌ها است.

بعد از اتمام مراحل بالا در قسمت Device به مانند شکل سوییچ مورد نظر خود را که با اسم مشخص شده ایجاد کردید جستجو کنید و آن را کشیده و در صفحه مورد نظر رها کنید و بعد آنها را روشن کنید، همانطور که مشاهده می‌کنید هر دو سوییچ لایه دو و سه بدون مشکل روشن شده است.

 

 

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search