آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

آموزش VMwareSystems - اضافه کردن هارد دیسک به ماشین مجازی (درس پنجم)

اضافه کردن هارد دیسک به ماشین مجازی
در این قسمت می‌خواهیم یک هارد دیسک مجازی به سرور اضافه کنیم که برای این کار بر روی ماشین کلیک راست کنید و گزینه‌ی Settings را انتخاب کنید.

 

در این صفحه بر روی Add کلیک کنید.

در این صفحه انواع سخت‌افزار را می‌توانید به ماشین اضافه کنید که در این کتاب در صورت نیاز آنها را بررسی خواهیم کرد، در حال حاضر Hard Disk را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

 در این قسمت نوع هارد دیسک را انتخاب کنید، که به صورت پیش‌فرض SCSI انتخاب شده است که البته پیشنهاد خود VMware هم است، توجه داشته باشید برای انتخاب دو نوع IDE و NVMe باید ماشین مجازی خود را خاموش کنید.
بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه برای ایجاد یک هارد دیسک جدید باید گزینه‌ی اول را انتخاب کنید، گزینه‌ی دوم زمانی به کار ما‌ می‌آید که بخواهیم از یک هارد دیسکی که قبلاً ایجاد کردیم استفاده کنیم که می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد و خیلی کاربردی است، گزینه‌ی سوم هم برای متصل شدن به هارد دیسک اصلی سیستمتان است.

گزینه‌ی اول را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

در قسمت شماره‌ی یک باید مقدار فضای هارد دیسک خود را انتخاب کنید، در قسمت شماره‌ی دو اگر تیک گزینه‎‌ی مورد نظر را انتخاب کنید کل این فضای 5 گیگابایت به هارد دیسک مجازی اختصاص داده می‌شود و همان اول کار فضای هارد اصلی پر خواهد شد که پیشنهاد می‌شود این گزنیه را انتخاب نکنید، در قسمت شماره‌ی سه هم اگر اولی را انتخاب کنید اطلاعات فقط در یک هارد دیسک مجازی ذخیره خواهد شد و با انتخاب گزینه‌ی دوم این موضوع برعکس خواهد بود.

 در این قسمت می‌توانید محل ذخیره‌سازی هارد دیسک را مشخص کنید، توجه داشته باشید محلی که انتخاب می‌کنید باید ظرفیت این مقدار فضا را داشته باشد.
بر روی Finish کلیک کنید تا هارد دیسک مجازی ایجاد شود.

 همانطور که مشاهده می‌کنید هارد دیسک جدید به لیست اضافه شده است و مقدار فضای آن در قسمت Capacity مشخص شده است، در هیمن قسمت گزینه‌ی System Free نوشته شده است که نشان دهنده‌ی مقدار فضای آزاد هارد دیسک اصلی که این هارد مجازی در آن قرار دارد را نشان می‌دهد.
در ادامه بر روی Advanced کلیک کنید.

 در قسمت اول شماره‌ی SCSI برابر است با 0:1 که مربوط به این هاردی است که ایجاد کردیم، توجه داشته باشید اصولاً شماره‌ی 0:0 برای هارد‌دیسک‌هایی انتخاب می‌شود که می‌خواهیم بر روی آن سیستم‌عامل نصب کنیم، دو گزینه‌ی Persistent برای ذخیره اطلاعات بدون وقفه و گزینه‌ی Nonpersistent برای حالتی است که اطلاعات که در هارد قرار دادید بعد از خاموش کردن ماشین از بین خواهد رفت.

 زمانی که هارد دیسک را به ماشین اضافه کردید می‌توانید وارد سیستم شوید و از قسمت جستجو سرویس Disk Management را با دستور diskmgmt.msc اجرا کنید.

 همانطور که مشاهده می‌کنید هارد دیسک مجازی با ظرفیت 4 گیگابایت به لیست اضافه شده است، برای اینکه از آن استفاده کنید بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه‌ی online را انتخاب کنید.

 در این قسمت بر روی هارد دیسک کلیک راست کنید و گزینه‌ی  initialize Disk  را انتخاب کنید و در صفحه‌ی باز شده گزینه‌ی MBR را که تا حداکثر 2 ترابایت را پشتیبانی می‌کند را انتخاب و بر روی ok کلیک کنید، بعد از آن بر روی قسمت مشکی رنگ کلیک راست کنید و گزینه‌ی اول را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید تا درایو مورد نظر ایجاد شود.

 بررسی فایل‌های ماشین مجازی در محل ذخیره شده
زمانی که یک ماشین مجازی ایجاد می‌کنید چندین نوع فایل در محل ذخیره شده ماشین مجازی ایجاد می‌شود که شکل آن را در زیر مشاهده می‌کنید، این صفحه متشکل از چند فایل است که یک ماشین مجازی را تشکیل می‌دهند، در جدول زیر می‌توانید نوع و عملکرد هر کدام از فایل‌ها را مشاهده کنید.

 فایل‌های ماشین مجازی

 

پسوند فایل

مثالی از آن

توضیحات

.vmx

vmname.vmx

فایل پیکربندی اولیه که تنظیمات ماشین مجازی را ذخیره می کند.

.log

vmname.log

or

vmware.log

این فایل مربوط به رویداد‌هایی است که برای ماشین مجازی رخ می‌دهد و در زمانی که ماشین مجازی با مشکل مواجه شد می‌توانید از این فایل استفاده کنید، این فایل در دایرکتورای قرار خواهد گرفت که فایل VMX حضور دارد.

.nvram

vmname.nvram

or

nvram

فایل nvram که همان BIOS مجازی است و تنظیمات ماشین را به مانند سیستم واقعی ذخیره می‌کند، این فایل در دایرکتوری قرار خواهد گرفت که فایل VMX حضور دارد.

.vmdk

vmname.vmdk

فایل دیسک مجازی که اطلاعات هارد دیسک مجازی را در خود ذخیره می‌کند، توجه داشته باشید اگر یک هارد دیسک فیزیکی را به ماشین مجازی اضافه کنید اطلاعاتی که در این دیسک مجازی ذخیره می‌شود فقط تنظیمات آن هارد دیسک فیزیکی است.

vmname-s###.vmdk

این نوع از فایل‌ها را زمانی در دایرکتوری ماشین مجازی خود مشاهده خواهید کرد که شما برای هارد دیسک مورد نظر گزینه‌ی افزایش حجم را مشخص کنید، یعنی یک فضای مشخص شده به هارد دیسک اخصاص ندهیم، یعنی در زمان ایجاد دیسک مجازی تیک گزینه‌ی Allocate all disk space now را نزنید.

vmname-f###.vmdk

اگر برعکس گزینه‌ی قبل کل فضای هارد دیسک را به آن اختصاص دهید فایل مورد نظر مانند Windows 7-f001.vmdk مشخص می‌شود.

vmname-disk-###.vmdk

این نوع فایل‌ها در زمان ایجاد Snapshot که در ادامه توضیح خواهیم داد به وجود خواهند آمد و بیشتر برای جلوگیری از تکراری بودن فایل کاربرد دارد.

.vmem

uuid.vmem

مربوط به فایل صفحه ماشین مجازی است که حافظه اصلی مهمان را بر روی حافظه اصلی سیستم فیزیکی ذخیره می‌کند و در زمانی ایجاد خواهد شد که ماشین مجازی شروع به کار کند.

snapshot_name_number.vmem

هر فایل Snapshot که در زمان روشن بودن ماشین مجازی ایجاد می‌شود دارای پسوند .vmem است که حافظه‌ی آن را ذخیره می‌کند.

.vmsd

vmname.vmsd

یک فایل متمرکز برای ذخیره‌ی ابر داده و Snapshot .

.vmsn

vmname.Snapshot.vmsn

یک فایل Snapshot است که وضعیت ماشین مجازی که در زمان مشخص شده از آن Snapshot تهیه کرده است را در آن ذخیره می‌کند.

vmname.Snapshot###.vmsn

فایل ذخیره حالت Snapshot .

.vmss

vmname.vmss

زمانی که یک ماشین مجازی را در حالت suspended ببرید این فایل اطلاعات آن را ذخیره خواهد کرد.

 

 

 

 MAP کردن دیسک مجازی در سیستم اصلی

 برای اینکه از اطلاعات هارد دیسک در سیستم واقعی خود استفاده کنید چند راه کار وجود دارد.
راه‌کار اول این است که به مانند شکل بر روی ماشین مجازی کلیک راست کنید و از قسمت Power گزینه‌ی Shut Down Guest را انتخاب کنید تا ماشین به صورت نرم‌افزاری خاموش شود، بعد از آن دوباره بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه‌ی Settings را انتخاب کنید.

 

 در این قسمت هارد دیسک مورد نظر خود را انتخاب کنید و در صفحه‌باز باز شده بر روی Map کلیک کنید.

  در این قسمت آدرس هارد دیسک مجازی به همراه حجم آن مشخص شده است، در پائین صفحه می‌توانید نام درایو را مشخص کنید که به صورت پیش‌فرض Z در نظر گرفته شده است و با انتخاب تیک گزینه‌ی Open drive in windows…. بعد از کلیک بر روی OK درایو باز خواهد شد، پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از حذف و ویرایش اطلاعات درایو تیک گزینه‌ی Open file in Read Only  mode را انتخاب کنید.

 اگر وارد My Computer در سیستم اصلی یا فیزیکی خود شوید درایو مورد نظر را با حجم 5 گیگابایت مشاهده می‌کنید.

 اگر بخواهید این درایو را از My Computer بردارید باید دوباره وارد تنظیمات ماشین مجازی مورد نظر شوید و بر روی Disconnect به مانند شکل زیر کلیک کنید.
گزینه‌های دیگری هم در این قسمت وجود دارد که گزینه‌ی Defragment برای حل مشکلات سکتورهای خراب در دیسک مجازی کاربرد دارد، گزینه‌ی Expand هم برای زمانی است که بخواهید مقدار فضای هارد خود را افزایش دهید و گزینه‌ی Compact هم برای حذف فضاهای خالی در دیسک مجازی می‌باشد که با این کار می‌توانید درصدی از فضای دیسک مجازی را کاهش دهید.

 آموزش VMwareSystems - تعاریف اولیه (درس اول)

آموزش VMwareSystems - VMware Workstation (درس دوم)

آموزش VMwareSystems - ایجاد ماشین مجازی در VMware Workstation (درس سوم)

آموزش VMwareSystems - کار با تنظیمات نرم‌افزار VMware Workstation (درس چهارم)

آموزش VMwareSystems - اضافه کردن هارد دیسک به ماشین مجازی (درس پنجم)

آموزش VMwareSystems - انتقال اطلاعات بین ماشین مجازی و سیستم واقعی (درس ششم)

آموزش VMwareSystems - ایجاد امنیت در ماشین مجازی (درس هقتم)

آموزش VMwareSystems - کار با Snapshot در VMware workstation (درس هشتم)

آموزش VMwareSystems -(درس نهم) عملیات Clone بر روی ماشین مجازی

آموزش VMwareSystems -(درس دهم) تنظیمات شبکه در VMware workstation

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search