آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

آموزش VMwareSystems - کار با تنظیمات نرم‌افزار VMware Workstation (درس چهارم)

کار با تنظیمات نرم‌افزار VMware Workstation

بعد از ایجاد ماشین مجازی، حالا نوبت آن است تا تنظیمات نرم‌افزار را بررسی کنیم، بر روی ماشین مورد نظر کلیک راست کنید و وارد منوی Power شوید، در این منو سه قسمت وجود دارد، قسمت اول خاموش، روشن، ری‌استارت را به صورت نرم‌افزاری انجام می‌دهد یعنی اینکه مثلاً شما وارد ویندوز خود شده‌اید و سیستم خود را خاموش، ری‌استارت کرده‌اید در آخر هر گزینه هم کلمه Guest نوشته شده است، اما در قسمت دوم به صورت سخت‌افزاری این کار انجام خواهد شد یعنی مثلاً سیستم شما روشن است و یکدفعه دکمه Restart روی کیس را فشار می‌دهید، قسمت سوم هم که مربوط به فریم و Bios می‌باشد که در حال حاضر به آن نیازی نداریم.

برای مشاهده تنظیمات ماشین مجازی بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه‌ی Settings را انتخاب کنید و یا می‌توانید از منوی VM این کار را انجام دهید.


در این صفحه لیستی از سخت‌افزار‌هایی که مربوط به این ماشین مجازی است را مشاهده می‌کنید که هر کدام قابل ویرایش و حذف هستند، برای اینکه سخت‌افزار جدید به این ماشین اضافه کنید باید بر روی Add کلیک کنید.


در این قسمت لیست سخت‌افزارهایی که می‌توانید به این ماشین اضافه کنید را مشاهده می‌کنید، در ادامه کار و در خلال آموزش سخت‌افزار مورد نیاز را به لیست اضافه خواهیم کرد.
بر روی Cancel کلیک کنید.

وارد تب Option در پنجره‌ی Virtual Machine Settings شوید.

در قسمت General می‌توانید نام ماشین ‌مجازی، نوع سیستم‌عامل، محل ذخیره‌سازی و ویژگی‌ کیبورد را تغییر داد که البته این موارد را در هنگام ایجاد ماشین مجازی انجام دادیم.

در قسمت Power و در قسمت شماره‌ی یک سه گزینه را مشاهده می‌کنید، با انتخاب گزینه‌ی اول با روشن شدن ماشین مجازی صفحه‌ی آن به Full Screen تغیر حالت خواهد داد، اگر گزینه‌ی دوم انتخاب شود ماشین مجازی بعد از متوقف و خاموش شدن، بسته خواهد شد و با انتخاب گزینه‌ی سوم اگر با لپ‌تاپ کار می‌کنید اطلاعاتی از وضعیت باطری برای کاربر ارسال خواهد کرد، در قسمت شماره‌ی دو می‌توانید نوع عملکرد کلید‌های Power, Suspend, Start و Restart را از حالت نرم‌افزاری بر روی حالت سخت‌افزاری قرار دهید.

در قسمت Shared Folders می‌توانید یک پوشه در سیستم اصلی خود ایجاد کنید تا بتوانید به اطلاعات ماشین مجازی دسترسی داشته باشید که آموزش این قسمت را در ادامه کتاب بررسی کردیم.

در این قسمت می‌توانید مشخص کنید که زمانی که ماشین مجازی روشن می‌شود از شما در مورد گرفتن Snapshot سوال کند یا اینکه یک Snapshot جدید بگیرد و یا به آخرین Snapshot که گرفته شده است برگردد و یا اینکه فقط ماشین روشن شود. توجه داشته باشید در بخش‌های بعدی در مورد Snapshot صحبت خواهیم کرد.

در قسمت AutoProtect برای ایجاد امنیت از ماشین به صورت خودکار Snapshot تهیه خواهد شد که این موضوع می‌تواند به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه صورت پذیرد و حتی بسته به ظرفیت دیسک می‌تواند تعداد آن را مشخص کنید.

در این قسمت دو گزینه‌ وجود دارد که یکی برای Drag and drop می‌باشد و دیگری برای Copy و Past کردن است که می‌توانید آنها را غیر فعال کنید، توجه داشته باشید که این دو گزینه با نصب VMware Tools در ماشین مجازی فعال خواهند شد.

در قسمت Access Control می‌توانید رمز عبور برای ماشین ایجاد کنید که برای دسترسی به آن مورد نیاز است که این قسمت را در ادامه کتاب بررسی کردیم، بقیه گزینه‌ها هم در صورت نیاز بررسی خواهیم کرد.

برای اینکه بتوانید صفحه ماشین مجازی را Full Screen کنید باید داخل ماشین مجازی کلیک و بعد از آن از کلید ترکیبی ALT + CTRL + Enter استفاده کنید، و برای برگشت به حالت قبل دوباره باید از همین کلید‌ها استفاده کنید.

برای اینکه Task Manager مربوط به ماشین مجازی را اجرا کنیم باید از کلید ترکیبی CTRL + ALT + Insert استفاده کنید، راه دیگر هم برای اجرای Task Manager این است که بر روی ماشین مجازی کلیک راست کنید و گزینه‌ی Send Ctrl+Alt+Del را انتخاب کنید.
در بعضی مواقع از سیستم عامل مانند لینوکس و... استفاده می‌کنید که با کلیک بر روی آن دیگر نمی‌توانید موس خود را از آن حالت خارج کنید، بری حل این مشکل باید از کلید ترکیبی CTRL + ALT استفاده کنید.

در شکل زیر ابزار‌هایی که در بالای‌ نرم‌افزار وجود دارد را مشاهده می‌کنید، که برای تغییر سایز صفحه، تغییر قرار گرفتن ماشین‌ها، کلید Ctrl+Alt+Del، خاموش و روشن کردن و.... به کار می‌رود، این ابزار‌ها زمانی که‌ تعداد ماشین‌ها زیاد شوند بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

 آموزش VMwareSystems - تعاریف اولیه (درس اول)

آموزش VMwareSystems - VMware Workstation (درس دوم)

آموزش VMwareSystems - ایجاد ماشین مجازی در VMware Workstation (درس سوم)

آموزش VMwareSystems - کار با تنظیمات نرم‌افزار VMware Workstation (درس چهارم)

آموزش VMwareSystems - اضافه کردن هارد دیسک به ماشین مجازی (درس پنجم)

آموزش VMwareSystems - انتقال اطلاعات بین ماشین مجازی و سیستم واقعی (درس ششم)

آموزش VMwareSystems - ایجاد امنیت در ماشین مجازی (درس هقتم)

آموزش VMwareSystems - کار با Snapshot در VMware workstation (درس هشتم)

آموزش VMwareSystems -(درس نهم) عملیات Clone بر روی ماشین مجازی

آموزش VMwareSystems -(درس دهم) تنظیمات شبکه در VMware workstation

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

آخرین مطالب سایت

Search