آموزش شبکه و برنامه‌نویسی

با ما بروز باشید

مقدّمه:
کریو، یک شرکت در حوزه ی فنّاوری اطّلاعات است که در سال 1997 در شهر سن خوزه آمریکا تأسیس شد و مدیران آن،Mirek KrenAlan, Hughes Scott, Schreiman هستند.
کریو که قبلاً با نام KERIO WINROUTE و پیشتر با نام WINROUTE شناخته می شد، توسط شرکتKerio TECHNOLOGIES توسعه پیدا کرده است، این نرم‌افزار از مجموعه¬ی VPN، FireWall، Anti Virus، Web Filtering، Monitoring، Internet Management و.... تشکیل شده است.
هسته¬ی مرکزی کریو، لینوکس است و برای سازمان‌های کوچک و متوسّط طرّاحی شده است.
تولیدات شرکت کریو عبارت‌اند از:
1- Samepage: یک سایت Cloud که برای اشتراک گذاری اطّلاعات کاربران ایجاد شده است.
2- Kerio Connect: برای ایجاد ایمیل سرور در شبکه کاربرد دارد و در این کتاب بررسی خواهد شد.
3- Kerio Control: نرم‌افزار فایروال کریو که برای ویندوز، لینوکس و مک طرّاحی شده است.
4- Kerio Operator: نرم‌افزاری برای سیستم تلفنی است.
در کتاب پیش¬رو، تمام نیاز‌های کاربر را به منظور راه اندازی سرور کریو، قدم به قدم به شکل کاملاً تصویری آموزش خواهیم داد، با یاری خدا، این آموزش مفید واقع گردد.

نصب و راه‌اندازی سرور RDS
تا اینجا سه سرور را با هم نصب و راه‌اندازی کردیم:
1-    VCenter Server
2-    Horizon Connection
3-    Horizon Composer
حالا برای قدم اول می‌خواهیم سرویس Remote Desktop را بر روی ویندوز سرور 2019 نصب و راه‌اندازی کنیم و بعد از طریق آن دسکتاپ مجازی و نرم‌افزار مجازی را برای کاربران به اشتراک بگذاریم.
برای نصب ماشین مجازی RDS از سرور ESXi-02 استفاده می‌کنیم تا این سرور از سرور ESXi-01 که ماشین‌های Horizon روی آن هستند جدا باشد.
وارد vCenter شوید و بر روی سرور ESXi-02 که با آدرس 192.168.5.17 مشخص شده است کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Virtual Machine را انتخاب کنید.

در ادامه کار باید سرویسEvent را برای ثبت رویداد‌ها تنظیم و فعال کنیم، همان‌طور که در سرور Composer (cconnect) بررسی کردیم، نرم‌افزار SQL را نصب و یک دیتابیس برای آن ایجاد کردیم، در این قسمت هم می‌خواهیم یک دیتابیس برای ثبت رویداد‌های نرم‌افزار Horizon connect ایجاد کنیم، برای این کار بر روی Databases کلیک راست کنید و گزینه‌ی New Database را انتخاب کنید.

 در این قسمت باید نصب این نرم‌افزار را آغاز کنیم، بعد از ایجاد کاربر و دسترسی آن به سرور VCenter باید نصب Composer را انجام دهیم، برای این کار یک ماشین مجازی با ویندوز سرور 2019 روی سرور ESXi-01 با نام Cconnect ایجاد می‌کنیم و تنظیمات آن را طبق روال زیر انجام می‌دهیم.
 همان‌طور که گفتیم IP را به‌صورت دستی برای این سرور وارد می‌کنیم که در اینجا آدرس 192.168.5.16 در نظر گرفته شده است.

بعد از اینکه سرور Horizon Connection را نصب و راه‌اندازی کردید و تنظیمات اولیه آن را انجام دادید، باید سرور Horizon Composer را راه‌اندازی کنیم و بعد آن را به سرور Connection معرفی کنیم.
VMware View Composer یکی از اجزای Horizon View است که دارای قابلیت‌های خاصی است که در این قسمت مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بعد از اینکه کار نصب به پایان رسید باید تنظیمات اولیه Horizon Connection را انجام دهیم، برای این کار باید مرورگر سیستم خود را باز کنید و با آدرس زیر وارد کنسول مدیریتی آن شوید:
https://hconnect/admin
https://192.168.5.15/admin
در آدرس بالا اگر سرویس DNS شبکه شما بتواند اسم سرور را به IP تبدیل کند می‌توانید هم از نام و هم از IP سرور استفاده کنید، توجه داشته باشید که آدرس آن را به‌صورت حروف کوچک وارد کنید.

طبق سناریو که در درس اول بررسی کردیم باید از دو سرور ESXi استفاده کنیم، در شکل زیر دو ESXi را به سرور VCenter اضافه کرده‌ایم، در سرور ESXi-01 (192.168.5.10) سرور Hconnect، سرور Cconnect و سرور VCenter قرار دارد و در ESXi-02 (192.168.5.17) سرور RDS و دسکتاپ مجازی قرار می‌گیرد.

 Horizon View برای انجام کار‌های خود نیاز دارد تا به سرور VCenter شما متصل شود، در کتاب VMware Systems به طور کامل نحوه راه‌اندازی سرور VCenter را با هم بررسی کردیم و در حال حاضر برای این قسمت کار مناسب خواهد بود.

 پیش‌نیازهای نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار Horizon View
 برای راه‌اندازی Horizon view نیاز به یک سری شرایط داریم که قبل از کار باید آنها را آماده کنیم، روش‌هایی که در این کتاب گفته می‌شود کاملاً استاندارد بوده و به‌درستی تست شده است، می‌توانید دقیقاً طبق همین کتاب عمل کنید و به‌درستی سرویس خود را اجرا کنید.

نرم ­افزار Lync را همه­ی مدیران شبکه می­شناسند، یک نرم‌افزار برای چت و ارتباط صوتی و تصویری که در چند سال گذشته نمودار رشد استفاده از آن بسیار بالا رفته است.؛ در همین حال، مایکروسافت در سال 2015 با ارائه­ی نسخه­ی Skype For Business، شکل جدیدی را ارائه کرده و امکانات نرم‌افزار Lync را با نرم‌افزار Skype در هم آمیخته است که در این کتاب، این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

یکی از قابلیت های مهم نرم افزار SharePoint ارتباط کامل با مجموعه آفیس می­باشد، که این آفیس می­تواند تحت وب باشد و یا روی سیستم کاربر نصب شود.

 

مهمترین ویژگی آفیس تحت وب این است که کاربر با هر سیستمی و در هر جا می­تواند فایل های آفیس را ایجاد و یا آنها را ویرایش کند بدون آنکه مجموعه آفیس روی سیستم کاربر نصب باشد، این موضوع را با هم بررسی و نحوه کارکرد آن را مشاهده خواهیم کرد.

بعد از ورود و تنظیم سریال برنامه در مرحله‌ی قبل، حالا نوبت آن است که سرور را تنظیم کنیم و ماشین­های مجازی مورد نیاز خود را روی آن نصب کنیم.

اولین کاری که انجام می­دهیم، این است که زمان سرور را تنظیم کنیم، برای این کار از سمت چپ، بر روی Time Configuration کلیک می­کنیم و بعد از سمت راست بر روی Properties کلیک می­کنیم تا ساعت سرور را به صورت دستی تغییر دهیم.

یکی از مهترین بحث­‌هایی که در سرور ESXi بر روی ماشین‌­های مجازی باید انجام داد، تهیه‌­ی یک snapshot و استفاده­‌ی آن در زمان مناسب است.

برای ایجاد Snapshot بر روی ماشین مجازی مورد نظر خود کلیک راست کنید و از قسمت Snapshot گزینه­‌یTake Snapshot را انتخاب کنید.

راه­‌های مختلفی برای دسترسی به سرور ESXi وجود دارد که یکی از آنها، استفاده از نرم ‌افزارVMware Workstation است که البته تمام امکانات نرم ‌افزار vsphere Client را نخواهد داشت.

 

برای دسترسی به نرم ‌افزار VMware 10 می­توانید از لینک زیر استفاده کنید:

 

Search